REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Powrót do szkoły czy lekcje online z domu? Nic z tych rzeczy, Polakom najbardziej przypasowała nauka hybrydowa

Nie wyłącznie nauka zdalna ani nie stacjonarna, a hybrydowa, czyli trochę w domu, trochę w szkole, zdaniem Polaków sprawdza się najlepiej – wynika z badań firmy ClickMeeting.

06.09.2021
17:02
Powrót do szkoły czy lekcje online z domu? Nic z tych rzeczy, Polakom najbardziej przypasowała nauka hybrydowa
REKLAMA

Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzega, że w czarnym scenariuszu już 20 września uczniowie mogą wrócić do nauki zdalnej. Minister edukacji Przemysław Czarnek odpiera ataki, że dzieci w minimalnym stopniu roznoszą koronawirusa, choć nie brakuje badań, z których wynika, że może być odwrotnie. Do tego nauka zdalna i stacjonarna budzą w obecnej sytuacji skrajne emocje wśród rodziców i nauczycieli. Największym poparciem cieszy ich połączenie.

REKLAMA

Szkoły w dobrej kondycji, z jednym wyjątkiem

Edukacją objętych jest w Polsce łącznie 6,3 mln dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedszkoli, szkół i uczelni jest ponad 48 tys., a ich liczba w ciągu dekady zwiększyła się o 17,5 proc.

Najwięcej przybyło szkół policealnych – o 152 proc. oraz przedszkoli – o 129 proc. O 25 proc. wzrosła liczba zarejestrowanych w KRS-ie liceów ogólnokształcących, a szkół podstawowych – o 15 proc. Zasadniczych szkół zawodowych przybyło niecałe 0,5 proc.

Wywiadownia Dun&Brandstreet ocenia kondycję finansową branży jako dobrą, niepokoić może jedynie sytuacja szkół policealnych, bo aż 80 proc. z nich znajduje się w słabej lub złej kondycji finansowej.

Polacy chcą nauki hybrydowej

Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting wskazuje, że wybuch pandemii spowodował, że szkoły i uczelnie wyższe musiały całkowicie zrewidować swoje podejście do edukacji.

Obecnie wiele placówek, zwłaszcza publicznych, wraca do tradycyjnego, stacjonarnego trybu działania. Zauważalne jest jednak rosnące poparcie dla trybu hybrydowego, łączącego naukę stacjonarną i przez internet – wskazuje.

Z raportu ClickMeeting „Jak oceniamy naukę zdalną po roku pandemii?” wynika, że 38 proc. ankietowanych uważa, że nauka w formie hybrydowej w ich przypadku sprawdziła się najlepiej.

REKLAMA

35 tys. lekcji online na miesiąc

Z narzędzi udostępnianych przez ClickMeeting korzysta wiele szkół i uczelni, w tym uniwersytety medyczne z Warszawy i Gdańska. Za pośrednictwem platformy w bieżącym roku placówki edukacyjne prowadzą średnio 35 tys. zajęć miesięcznie. Średnia długość spotkania wynosi ok. 70 minut, o 58 minut mniej niż rok wcześniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA