REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Firmy muszą do piątku wysłać ważne deklaracje. Olbrzymie kłopoty techniczne

Tylko do 30 czerwca można złożyć deklarację CIT-8, czyli zeznanie roczne spółek kapitałowych za rok 2022. To nowość, ponieważ wcześniej obowiązywał termin marcowy, ale firmy mogą takie deklaracje składać tylko online i wiążą się z tym spore problemy. Biura księgowe alarmują, że wysłanie deklaracji nastręcza olbrzymie kłopoty techniczne i bez pomocy dobrze zorientowanego w tej kwestii informatyka może być problem z dotrzymaniem terminu.

29.06.2023
14:12
Mija termin dla firm wysyłania deklaracji CIT-8. Jak to zrobić?
REKLAMA

Standardowym terminem składania rocznych deklaracji podatkowych przez spółki kapitałowe jest 31 marca, ale w tym roku – na kilka dni przed tą datą – zostało opublikowane rozporządzenie ministra finansów o wydłużeniu tego terminu do 30 czerwca. Powodem oczywiście było zamieszanie z Polskim Ładem, a sprawa dotyczyła wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r.

REKLAMA

Papier dla wybranych

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że pojawiły się problemy techniczne ze składaniem deklaracji CIT-8. Jak informują nas księgowi, kłopoty sprawia nowy sposób wysyłania deklaracji online. Zaznaczmy od razu, że wprawdzie jest możliwość składania deklaracji papierowych, ale ten przywilej przysługuje tylko organizacjom pozarządowym, które spełniają warunki określone w ustawie o CIT. Pozostali podatnicy muszą składać deklaracje przez stronę Ministerstwa Finansów.

Nie ma już możliwości korzystania z formularzy w formie plików PDF i obecnie jedyną dostępną opcją jest wypełnienie deklaracji w elektronicznym formularzu na stronie klient-eformularz.mf.gov.pl, a następnie trzeba pobrać plik w formacie XML. Tu niestety pojawiają się kłopoty. Jak informuje nas księgowy, który osobiście zmagał się z wysyłką deklaracji CIT-8, w całej procedurze czyhają pułapki, które mogą skutecznie uniemożliwić wysłanie dokumentu.

Ważna wielkość liter rozszerzenia pliku

Jak wypełnić deklarację CIT-8? Najpierw należy załadować plik XML, klikając link „importuj plik XML”, a następnie kliknąć „wyślij” i na kolejnej stronie – uwaga – pobrać ten sam, uprzednio załadowany plik. Jak się okazuje, podpisywanie wersji pierwotnej często wywołuje komunikat o błędzie. Pobrany plik następnie należy podpisać podpisem elektronicznym, wybierając opcję podpisu otaczającego. Wtedy tworzy się nowy, podpisany plik na dysku.

Nowy plik ma rozszerzenie .xml.XAdES, ale problem polega na tym, że nie jest on rozpoznawalny przez przytłaczającą większość komputerów i po prostu go na swoim dysku nie widzimy. Księgowy tłumaczy nam, że trzeba wejść w eksplorator plików, widok, tam wybrać pokazywanie rozszerzenia plików i... zmienić wszystkie litery w XAdES na małe. Dopiero wtedy można załadować podpisany plik i wysłać. Jak widać, nie jest to całkowicie intuicyjna procedura.

Komentarz eksperta

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy Aleksandrę Wawrzkowicz, menedżera w firmie doradczej Grant Thornton. Ekspertka zaznacza, że kreator jest dostępny dopiero od niedawna, a wcześniej nie było możliwości wysyłki deklaracji CIT-8 na aktualnej wersji deklaracji.

REKLAMA

U nas również nie obyło się bez problemów technicznych. w związku z wysyłką CIT-8 za 2022 r. przy użyciu nowego kreatora na stronie Ministerstwa Finansów.  Początkowo system wyrzucał błąd, nie informując dokładnie która sekcja jest do poprawy. Kolejnym problemem związanym z nowym kreatorem CIT-8 było to, że na dwa dni przed terminem złożenia deklaracji CIT-8, po wgraniu xmla na stronie Ministerstwa Finansów, system generował same zera. Dzisiaj na przykład od rana nie można było skutecznie wygenerować formularza. Dopiero po kilku godzinach prób, udało się!

Bizblog.pl poprosił o komentarz Ministerstwo Finansów, ale do chwili publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA