REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Składasz taki PIT? Ta apka jest dla ciebie. Bez niej w starciu ze skarbówką jesteś bez szans

Cryptiony to aplikacja do śledzenia zobowiązań podatkowych od kryptowalut oraz przygotowania raportów podatkowych na podstawie historii transakcji. Firma właśnie zamknęła rundę pre-seed na 2,5 mln zł i rozpoczyna ekspansję poza Polskę.

12.01.2023
12:47
PIT-termin-nowa-ulga
REKLAMA

Cryptiony rozwiązuje realny problem osób handlujących kryptowalutami – wyliczanie podatku. Właśnie z nim przed trzema laty zmierzył się Bartosz Milczarek. Przedsiębiorca najpierw stworzył rozwiązanie na własne potrzeby, aby później przekształcić je w biznes.

REKLAMA

Użytkownik w rozliczeniu z fiskusem zostaje sam

mówi szef Cryptiony R&D (na zdjęciu poniżej w środku).

Giełdy kryptowalut nie mają bowiem obowiązku przygotowania dla swoich klientów deklaracji podatkowych czy raportów podatkowych, jak ma to miejsce w przypadku polskich biur maklerskich oraz instytucji finansowych, które dostarczają klientom PIT-8C np. w przypadku handlu akcjami.

undefined

Dodatkowo giełdy działają międzynarodowo, a przepisy w danej jurysdykcji podatkowej różnią się, co powoduje, że ten temat jest przez nie ignorowany - dodaje przedsiębiorca.

Milczarek podkreśla, że giełdy mają zupełnie inne priorytety. Liczy się bowiem ich wzrost, czyli liczba użytkowników i par walutowych lub zwiększenie atrakcyjności np. poprzez dodanie możliwości stakingu. Co ciekawe, przedsiębiorcy nie doskwierają legislatorzy.

Przepisy dotyczące rozliczeń podatku od kryptowalut nie zmieniają się zbyt często. Aktualne regulacje obowiązują bez zmian od 2019 roku – w Polsce i w Wielkiej Brytanii, gdzie system jest bardzo złożony – podkreśla Milczarek.

Problemem jest coś innego.

Zespół Cryptiony

Wspólnocie brakuje jednolitych przepisów podatkowych

Cały rynek kryptowalut jest stosunkowo młody w kontekście regulacji. Różnice w przepisach podatkowych pomiędzy jurysdykcjami stanowią są wyzwaniem przy skalowaniu – dodaje specjalista.

Jego Cryptiony rozszerzyło się niedawno na pierwszy, zagraniczny rynek – do Wielkiej Brytanii, pełniącej rolę regionalnego hubu dla kryptoaktywów. Firma ma się dalej rozwijać w niedalekim sąsiedztwie Polski, gdyż rynek w Europie Środkowo-Wschodniej jest znacznie mniej zagospodarowany przez konkurencję.

Ekspansję w przyszłości ma zaś ułatwić dyrektywa DAC8, zaproponowana przez Komisję Europejską, która prawdopodobnie wejdzie w życie w najbliższych latach.

Giełdy będą musiały raportować właściwym organom podatkowym określone informacje dotyczące klientów, m.in. wartość i liczbę dokonanych transakcji – wyjaśnia Milczarek.

Cryptiony dynamicznie się rozwija

W 2022 r. firma urosła 10-krotnie pod kątem liczby użytkowników i 6-krotnie, jeśli chodzi o przychody. Użytkownicy, którzy skorzystali z aplikacji do rozliczenia roku podatkowego 2021, wpłacili (a przynajmniej powinni) ponad 7 mln zł podatku do budżetu państwa. Mimo dużych wzrostów Milczarek nie zakłada różowych okularów.

Podatnicy w roku 2022 rozliczali z fiskusem swoje transakcje z roku 2021, który był sprzyjający dla inwestorów kryptowalutowych. Rok 2022 był znacznie trudniejszy na rynku krypto, dlatego nie będzie łatwo powtórzyć tak wysokich wzrostów w tym roku - podkreśla.

Mimo to potencjał rozwojowy spółki Cryptiony R&D dostrzegli inwestorzy. Spółka zebrała 2,5 mln zł w rundzie pre-seed od amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu. Głównym inwestorem był ffVC, który został wsparty przez Pointer.Capital oraz Marcina Wenusa, polskiego biznesmena i inwestora, CEO Grupy Medialnej Comparic oraz Prezesa Fundacji Invest Cuffs.

Na co zostaną wykorzystane pieniądze?

REKLAMA

Planujemy rozszerzyć nasz produkt o funkcje portfolio trackera, tak aby inwestujący w kryptowaluty mogli śledzić wszystkie swoje inwestycje web3 w jednym miejscu. Chcemy więc rozbudować nasz produkt o narzędzia analityczne. Zapotrzebowanie na takie funkcje zgłaszali nam nasi użytkownicy. Ponadto, w najbliższym czasie planujemy rozbudować nasze narzędzie dla B2B - dla biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, które rozliczają swoich klientów przy pomocy naszej platformy z handlu kryptowalutami - podsumowuje Milczarek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA