REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nauka

Chiny ogłaszają koniec kosmicznego dyktatu USA. Ruszają na podbój Marsa i poszukiwania drugiej Ziemi

Global Times” opisuje ogłoszony niedawno przez Pekin plan eksploracji kosmosu w latach 2030–2045. Obejmie on poszukiwania planet nadających się do zamieszkania w pobliżu Układu Słonecznego, badania Marsa i wystrzelenie dziesiątek satelitów.

22.12.2019
11:33
Chiny ogłaszają koniec kosmicznego dyktatu USA. Szykują misję na Marsa i ruszają na podbój drugiej Ziemi
REKLAMA

Serwis ogłosił, że Chiny rozpoczynają ekspansję kosmosu na niespotykaną dotąd skalę. Oprócz opracowania wieloletniego planu działania w przestrzeni kosmicznej Chińczycy planują szeroko zakrojone badania pod kątem szukania egzoplanet, poszerzania wiedzy o Księżycu, Marsie i rozbudowie stacji kosmicznej. Zdaniem władz w Pekinie pozwoli to przejąć inicjatywę na orbicie okołoziemskiej. Chińskie posunięcia mają doprowadzić do zrzucenia USA z pozycji naczelnego mocarstwa w Układzie Słonecznym

REKLAMA

Lata świetlne od Chińskiej Republiki Ludowej

Chińskie media poinformowały, że dyrektor generalny chińskiego NASA - China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) - Yuan Jie, powiedział na Uniwersytecie w Beihang, iż planuje uruchomić liczne projekty eksploracji kosmicznej.

Wśród nich „Mi Yin”, który ma zbadać egzoplanety w pobliżu Układu Słonecznego i katalogować je pod kątem istnienia tam obcych form życia lub możliwości zamieszkania.

Manned Space Agency z China Manned
Źródło: Global Times

Chiński statek kosmiczny ma zidentyfikować i ustalić, które planety spoza Układu Słonecznego nadają się do zamieszkania. Z pomocą badań spektralnych odsłonimy dystrybucję wody, rozpoczynając nową erę obserwacji astronomicznych

– powiedział Yuan

Według planów maksymalnie do 2045 roku chińska technologia ma osiągnąć przełomowy poziom wiedzy o kosmosie

Chiny dążą do kosmicznej hegemonii

Pekin na nadchodzące lata ma ogromne ambicje, jeśli chodzi o eksplorację kosmosu. W najbliższym roku przeprowadzą pierwszą misję na Marsie, a także wystrzelą tam satelitę, zaś rok później planują przeprowadzić eksplorację.

„Global Times” podaje, że CASC w nadchodzącym roku chce ustanowić nowy rekord wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną obiektów. Chiny zaczną także rozwijanie okołoziemskiej stacji kosmicznej.

W 2020 r. za pomocą sondy o nazwie Chang'e 5 zamierzają przeprowadzić trzecią fazę eksploracji Księżyca. Spodziewany jest też powrót bezzałogowych statków, wystrzelonych w poprzednich latach wraz ze zdobytymi przez nie próbkami.  

Sonda Chang'e 5
Źródło: Chinadaily
REKLAMA

Serwis twierdzi, że system zarządzający nawigacją satelitarną BeiDou (BDS) rozmieści 30 satelitów, co pozwoli zacząć świadczyć usługi lokalizacyjne na całym świecie.

Zdaniem dyrektora generalnego CASC Państwo Środka pokaże całemu światu potencjał, jakim dysponuje i tym samym odbiorą Stanom Zjednoczonym pierwsze miejsce w dziedzinie eksploracji kosmosu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA