Chiny ogłaszają koniec kosmicznego dyktatu USA. Ruszają na podbój Marsa i poszukiwania drugiej Ziemi
„Global Times” opisuje ogłoszony niedawno przez Pekin plan eksploracji kosmosu w latach 2030–2045. Obejmie on poszukiwania planet nadających się do zamieszkania w pobliżu Układu Słonecznego, badania Marsa i wystrzelenie dziesiątek satelitów.
Serwis ogłosił, że Chiny rozpoczynają ekspansję kosmosu na niespotykaną dotąd skalę. Oprócz opracowania wieloletniego planu działania w przestrzeni kosmicznej Chińczycy planują szeroko zakrojone badania pod kątem szukania egzoplanet, poszerzania wiedzy o Księżycu, Marsie i rozbudowie stacji kosmicznej. Zdaniem władz w Pekinie pozwoli to przejąć inicjatywę na orbicie okołoziemskiej. Chińskie posunięcia mają doprowadzić do zrzucenia USA z pozycji naczelnego mocarstwa w Układzie Słonecznym
Lata świetlne od Chińskiej Republiki Ludowej
Chińskie media poinformowały, że dyrektor generalny chińskiego NASA - China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) - Yuan Jie, powiedział na Uniwersytecie w Beihang, iż planuje uruchomić liczne projekty eksploracji kosmicznej.
Wśród nich „Mi Yin”, który ma zbadać egzoplanety w pobliżu Układu Słonecznego i katalogować je pod kątem istnienia tam obcych form życia lub możliwości zamieszkania.
Chiński statek kosmiczny ma zidentyfikować i ustalić, które planety spoza Układu Słonecznego nadają się do zamieszkania. Z pomocą badań spektralnych odsłonimy dystrybucję wody, rozpoczynając nową erę obserwacji astronomicznych
– powiedział Yuan
Według planów maksymalnie do 2045 roku chińska technologia ma osiągnąć przełomowy poziom wiedzy o kosmosie
Chiny dążą do kosmicznej hegemonii
Pekin na nadchodzące lata ma ogromne ambicje, jeśli chodzi o eksplorację kosmosu. W najbliższym roku przeprowadzą pierwszą misję na Marsie, a także wystrzelą tam satelitę, zaś rok później planują przeprowadzić eksplorację.
„Global Times” podaje, że CASC w nadchodzącym roku chce ustanowić nowy rekord wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną obiektów. Chiny zaczną także rozwijanie okołoziemskiej stacji kosmicznej.
W 2020 r. za pomocą sondy o nazwie Chang'e 5 zamierzają przeprowadzić trzecią fazę eksploracji Księżyca. Spodziewany jest też powrót bezzałogowych statków, wystrzelonych w poprzednich latach wraz ze zdobytymi przez nie próbkami.
Serwis twierdzi, że system zarządzający nawigacją satelitarną BeiDou (BDS) rozmieści 30 satelitów, co pozwoli zacząć świadczyć usługi lokalizacyjne na całym świecie.
Zdaniem dyrektora generalnego CASC Państwo Środka pokaże całemu światu potencjał, jakim dysponuje i tym samym odbiorą Stanom Zjednoczonym pierwsze miejsce w dziedzinie eksploracji kosmosu.