REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja
  3. Technologie

Chiński startup automatyzuje koparki. Sztuczna inteligencja zastąpi pracowników

Builder X, startup z Chin modernizuje przemysł budowlany i wydobywczy, aby obniżać koszty zatrudnienia i nie narażać dłużej młodych pracowników na niebezpieczeństwo wypadków przy pracy.

25.01.2020
14:20
Niedobór pracowników. Chiński startup automatyzuje nawet koparki
REKLAMA

Chińska firma Builder X została założona w sierpniu 2018 r. Zajmuje się dostarczaniem zdalnie sterowanych maszyn budowlanych, używanych w kopalniach, elektrowniach wiatrowych, drogach i nieruchomościach, w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności, a także zmniejszenia kosztów.

REKLAMA

Dzięki sztucznej inteligencji i zdalnemu sterowaniu startup z Chin planuje w przyszłości kompletnie odmienić oblicze przemysłu.

Potrzeba matką wynalazków

Operatorzy maszyn, którzy pracują w kopalniach, są w większości po czterdziestce i pięćdziesiątce i osiągnęli swoje granice fizyczne lub wkrótce przejdą na emeryturę.

Dwa lata temu Builder X oferował operatorom maszyn wynagrodzenie w wysokości 10 tys. juanów miesięcznie (1,5 tys. dolarów), rok temu zwiększył je do 12 tys.-15 tys. juanów. 

Pracownicy kopalni są jednak narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na pylicę płuc - chorobę spowodowaną wdychaniem pyłu - i po sześciu miesiącach pracy, powinni zarabiać ponad 20 tys. juanów miesięcznie. Pomimo tak wysokich wynagrodzeń w przemyśle wydobywczym brakuje pracowników.

Niewielu młodych mieszkańców miast chce pracować w hałaśliwym, niebezpiecznym lub zakurzonym otoczeniu. Woleliby pracować jako kierowcy usług dostawczych na obszarach miejskich niż operatorzy kopalni w kopalni.

zauważył Shaolong Sui, założyciel i dyrektor generalny Builder X.
Logo firmy
Źródło

Sui jest absolwentem Uniwersytetu Stanforda w USA i przedsiębiorcą z doświadczeniem w pracy w głównych oddziałach producenta pojazdów elektrycznych Tesla i grupy technologicznej Apple. Ming Yin, współzałożyciel i dyrektor ds. Technologii jest absolwentem Fudan University w Chinach i pracował nad rozwojem wielu podstawowych produktów w amerykańskiej grupie wyszukiwania Google.

Dzięki ich wiedzy Builder X opracował aparaty montowane na ładowarkach i zdalnie obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników. Dzięki temu w miejscu wydobycia potrzebny jest tylko jeden pracownik do konserwacji i smarowania maszyn oraz do ewentualnego włączenia blokad bezpieczeństwa w przypadku awarii.

Komplikacje przez robotyzację

Od sześciu miesięcy koparki Builder X służą do ładowania i transportu kamieni oraz wyrównywania terenu w kamieniołomach na obszarze Pekinu. Były również wykorzystywane do ulepszania ziemi uprawnej i kanałów nawadniających w gospodarstwach prowincji Hainan.

Niestety kamery zamontowane w górnej części koparek nie rozpoznają otoczenia tak dobrze, jak ludzie.

Aby rozwiązać ten problem, Builder X opracował technologię inteligentnego wykrywania z wykorzystaniem komputerowego rozpoznawania obrazów. Jako środek zaradczy firma wprowadziła również kamerę o polu widzenia 360 stopni.

Wciąż jednak operator nie jest w stanie obserwować wszystkich monitorów jednocześnie. Dlatego firma opracowała mechanizm ręcznego sterowania maszyną poprzez informowanie operatora, gdy w pobliżu zostanie wykryta osoba lub inna maszyna.

Zautomatyzowana koparka Builder X
Źródło

Istnieje również kwestia istniejącego opóźnienia czasowego. Builder X zastosował technologię automatyzacji robotów, traktując maszynę jak ramię robota, które może automatycznie wykonywać precyzyjne ruchy.

Firma połączyła wiele czujników i wzmocniła algorytm tła, zwiększając dokładność i wydajność mechanizmu.

Yin powiedział, że ostatecznym celem Builder X jest pełna automatyzacja maszyn budowlanych. Firma chce stworzyć algorytm, który zrozumie środowisko maszyny poprzez głębokie uczenie się, automatycznie wybierając punkty załadunku i rozładunku w kopaniu oraz transporcie, tym samym zmniejszając zaangażowanie człowieka.

Obecnie firma znajduje się na etapie, w którym wykwalifikowani operatorzy pracują ze zdalnie sterowanymi maszynami i gromadzą praktyczne dane w celu dalszego dopracowania strategii.

Szansa dla całego przemysłu

W międzyczasie Builder X wkracza już na rynki zagraniczne. 

Bada firmy w Hongkongu, Japonii, Australii i innych krajach na temat możliwych sojuszy. Środowiska wydobywcze w tych miejscach wiążą się z podobnymi zagrożeniami, jak w Chinach, a dodatkowo borykają się z problemem kosztów personelu stanowiących ponad 40 proc. kosztów pracy.

 class="wp-image-1061592"
Schemat działania Builder X
Źródło

W Australii wydobycie jest jedną z głównych gałęzi przemysłu i odbywa się głównie na zasadzie in-out, out-out. Pracownicy mieszkający na obszarach miejskich są transportowani samolotem do odległych obszarów górniczych i tam mieszkają i pracują przez określony czas. Zapewniane jest im jednocześnie zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz wyżywienie. Są dobrze traktowani i opłacani do tego stopnia, że ich średni roczny dochód może sięgać nawet 100 tys. dolarów australijskich (prawie 70 tys. dolarów amerykańskich).

Są to ogromne koszty dla pracodawców, a jednak wielu młodych ludzi nie chce wykonywać trudnej pracy, żyjąc z dala od swoich rodzin lub domów.

REKLAMA

Młodzi pracownicy w wieku 15-24 lat stanowią mniej niż 8 proc. ogółu, przy średnim wieku pracowników 45 lat.

Biorąc to pod uwagę, bezzałogowe rozwiązania Builder X mogą okazać się bardzo przydatne, a w obliczu szybkiego rozwoju technologicznego możliwe, że dzięki wysiłkom chińskiego startupu metody pracy w przemyśle wydobywczym zostaną bezpowrotnie odmienione.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA