REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Chińczycy z premedytacją pogrążają rubla. W piątek Putin otrzyma cios, który może go rzucić na kolana

Już nawet Chińczycy wiedzą, że rubel przestaje być wart cokolwiek. Władze w Pekinie łagodzą rządową kontrolę kursu walutowego, aby rubel rosyjski tracił na wartości w stosunku do chińskiego juana. Ma to pomóc uchronić Pekin przed sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Moskwę.

10.03.2022
16:44
Chińczycy z premedytacją  pogrążają rubla. W piątek  Putin otrzyma cios, który może go rzucić na kolana
REKLAMA
REKLAMA

Utrzymanie stałego kursu walutowego wymagałoby od chińskiego banku centralnego subsydiowania rosyjskich nabywców chińskich towarów, dając im więcej juanów za ruble, niż rosyjska waluta jest warta.

Chiny nie chcą finansować rosyjskich firm

Najnowsza zmiana pozwoli chińskim kursom walutowym nadążyć za nagłymi dziennymi wahaniami rubla.

Od czasu, gdy zachodnie rządy odcięły niektóre rosyjskie banki od międzynarodowego systemu płatności SWIFT w odwecie za atak prezydenta Władimira Putina na Ukrainę, rubel stracił około 40 proc. swojej wartości. Rosyjski bank centralny został zablokowany i nie mógł wykorzystać swoich rezerw walutowych do obrony kursu walutowego.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FOREXCOM:USDRUB", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_883fb" } );

Chiny do tej pory unikały potępienia ataku Putina i krytykowały zachodnie sankcje. Chińskie firmy nie zamierzają dołączyć do zachodnich marek i wycofywać się z Rosji, ale ekonomiści twierdzą, że prawdopodobnie spróbują wykorzystać presję na Moskwę.

Rosyjska waluta rekordowo słaba wobec juana

To nie wszystko. Część chińskich banków zawiesiła już handel parą walutową juan–rubel. Rosyjska waluta była w środę rekordowo słaba wobec chińskiej.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CNYRUB", "interval": "240", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_e593a" } );

Za 1 juana płacono 20,57 rubli, gdy na koniec lutego kurs wynosił 13,28 rubli - podaje serwis Parkiet.

REKLAMA

Część analityków podejrzewa, że Rosja wyprzedaje chińskie obligacje. W lutym inwestorzy zagraniczni sprzedali bowiem chiński dług za rekordowe 5,5 mld USD. Była to jego pierwsza miesięczna wyprzedaż od marca 2021 r. Analitycy banku ANZ szacowali wcześniej, że Bank Rosji i rosyjski Fundusz Narodowego Dobrobytu posiadają chińskie obligacje warte 140 mld USD

– podaje „Parkiet”.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA