REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Drożyzna w sklepach nie jest chwilowa. Niepokojące dane dotyczące cen żywności na świecie

Ceny żywności będą szybko i stale rosły, a my musimy się do tego przyzwyczaić – powiedział szef firmy Heinz, Miguel Patricio. Jego firma już podnosi ceny na swoich produktów na całym świecie, w tym popularnego ketchupu i fasolki po bretońsku. Tymczasem z danych ONZ wynika, że takich podwyżek cen żywności nie było od dekady.

11.10.2021
14:39
Ceny żywności. Drożyzna zostanie z nami na stałe
REKLAMA

Szefowie wielkich koncernów niechętnie mówią o podwyżkach swoich produktów. Szef Kraft Heinz powiedział jednak głośno to o czym wielu boi mówić się otwarcie. Żywność będzie coraz droższa i nie będzie to problem przejściowy.

REKLAMA

W wywiadzie dla BBC Miguel Patricio, szef Kraft Heinz mówi kilka bolesnych prawd i serwuje je z brutalną szczerością. Przede wszystkim mówi, w odróżnieniu od lat poprzednich, inflacja jest problemem wszechobecnym, a ceny energii dobijają produkcję.

Podczas pandemii w wielu krajach spadła produkcja surowców, a łańcuch dostaw przeżywa głęboki kryzys. Patricio dodaje, że liczba ludności na świecie rośnie, podczas gdy ziemi, na której można uprawiać żywność, nie przybywa.

Lada chwila mogą być problemy z pomidorami

Kraft Heinz nie jest jedynym zapowiadającym podwyżki cen żywności. PepsiCo ostrzegło w ostatnich dniach, że ma również do czynienia z rosnącymi kosztami wszystkiego, od transportu po surowce. Firma zapowiedziała podwyżki cen swoich produktów na początku przyszłego roku.

Rolnicy dobijani są tymczasem rekordowymi cenami nawozów i energii.

Ta sytuacja doprowadziła nawet nie do ograniczenia opłacalności produkcji, ale do podważenia jej sensowności. Na przykład w Holandii znaczny wzrost cen gazu spowodował, że rolnicy zastanawiają się nad kontynuacją upraw pomidorów szklarniowych – powiedział w topagrar.pl Michał Lachowicz, Wiceprezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

W rozmowie dodał on, że podobna sytuacja panuje też w Polsce. Rolnicy nie nie mają innego wyjścia i będą podnosić ceny.

Ceny żywności oszalały – wynika z danych ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podała na specjalnej konferencji, że ceny żywności na całym świecie wzrosły do ​​najwyższego poziomu od dekady.

Indeks cen żywności FAO, który monitoruje międzynarodowe ceny artykułów spożywczych na całym świecie, wzrósł o 32,8 proc w ciągu 12 miesięcy, osiągając 130 punktów, czyli poziom nienotowany od 2011 roku. W ciągu zaledwie miesiąca indeks wzrósł o 1,2 proc.

Główną przyczyną wzrostu wskaźnika były wyższe ceny większości zbóż i olejów roślinnych. Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO był we wrześniu o 60 proc. wyższy niż rok wcześniej, a ceny zbóż wzrosły w tym czasie o 27,3 proc.

REKLAMA

Średnie ceny nabiału i cukru wzrosły odpowiednio o 15,2 proc. i 53,5 proc., podczas gdy wskaźnik cen mięsa wzrósł o 26,3 proc.

Dane te szokują. Specjaliści coraz częściej mówią, że kryzys na rynku chipów i inne problemy w gospodarce, mogą wkrótce zejść na dalszy plan. Grozi nam bowiem nie tylko ogromny wzrost cen żywności, ale wręcz niedobór niektórych produktów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA