REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Autogaz mocno w górę. Ciekawi, ile zapłacimy za inne paliwa? Wiemy, gdzie zatankujecie najtaniej

Chociaż kierowcy bali się Nowego roku przez wyższy VAT na paliwa, to z różnych względów okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. I w kolejnym tygodniu dalej ma być raczej spokojnie. Eksperci przewidują wahania cenowe w porywach kilkugroszowe. Większych zmian na stacjach paliw nie powinnyśmy się spodziewać. Chociaż na globalnym rynku ropy wyraźnie widać odbicie.

05.01.2023
15:44
Autogaz mocno w górę. Ciekawi, ile zapłacimy za inne paliwa? Wiemy, gdzie zatankujecie najtaniej
REKLAMA

Wyższy podatek VAT miał wywindować ceny paliw na polskich stacjach ponad sufit. Ale szybko okazało się, że Orlen specjalnie już wcześniej kosił kierowców aż miło, żeby teraz nie przeżywali kolejnego szoku cenowego. I tym samym obyło się bez drastycznych podwyżek, co jednak nie znaczy, że wszystko zostało po staremu. Faktycznie, jest ciut drożej, ale też bez przesady. Jak wskazują analitycy rynku paliw z serwisu e-petrol w porównaniu z ostatnim tygodniem 2022 r. benzyna Pb95 drożała o 4 a diesel o 3 grosze. Najbardziej, bo o 12 groszy na litrze, spuchł autogaz. 

REKLAMA

Tankowanie autogazu jest droższe o 12 groszy. Dziś litr tego paliwa kosztuje średnio 3,03 zł, co poza zmienionymi stawkami podatkowymi jest również spowodowane znacząco wyższymi cenami dostaw tego paliwa do stacji - twierdzą eksperci z e-petrol.

Z kolei Urszula Cieślak, analityk rynku paliw w Reflex, uważa, że w najbliższym czasie stacje paliwowe w Polsce będą dostosowywały się do obecnej sytuacji na rynku. I tym samym ewentualne zmiany cen mogą wynosić w porywach +/- 3 gr. 

Na pojedynczych stacjach być może będzie jeszcze cena blisko 7 zł za benzynę Pb95, ale to już będą ostatki - przekonuje Urszula Cieślak.

Ceny paliw: autogaz najtańszy na Śląsku

Eksperci z e-petrol opracowali nawet paliwową mapę Polski, w której wskazują, w jakich regionach benzyna, diesel i autogaz są najtańsze, a gdzie trzeba za tankowanie zapłacić najwięcej.

W przypadku benzyny Pb95 i oleju napędowego zdecydowanie najtańszym miejscem w kraju jest województwo warmińsko-mazurskie. Za litr benzyny zapłacimy tutaj 6,42 zł, a za litr diesla - 7,51 zł. Najdrożej pod tym względem jest za to na Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku. W tych województwach benzyna Pb95 kosztuje średnio 6,65 zł, a diesel - 7,79 zł. Tutaj też jest najdroższy LNG, który kosztuje 3,12 zł. Z kolei po najtańszy autogaz najlepiej jechać na Górny Śląsk, gdzie LPG jest raptem po 2,90 zł.

Na rynku ropy za to lekkie odbicie

A jak ma się sytuacja na globalnym rynku ropy? Na początku roku zarówno w przypadku ropy Brent jak i WTI byliśmy świadkami wyraźnych spadków, w granicach nawet 9 proc. W efekcie baryłka Brent kosztowała w okolicy 78 dol. Ostatnio tak tanio było w pierwszej dekadzie grudnia zeszłego roku. Ropa WTI była z kolei przez moment nawet poniżej 73 dol.

undefined

Ale z pomocą przyszedł m.in. słabszy dolar i cena ropy zaczęła rosnąć. Brent zbliża się coraz bardziej do poziomu 80 dol. za baryłkę, a WTI - do 75 dol. Ale dalsze wzrosty może wyhamować globalna sytuacja rynkowa, gdzie największym ryzykiem jest ciągle kolejne uderzenie pandemii koronawirusa w Chinach, które jak zwykle zetnie zapotrzebowanie energetyczne. 

REKLAMA

Wydaje się, że w najbliższych miesiącach dojdzie do znacznych zakłóceń, a następnie do ożywienia w połowie roku, co powinno zwiększyć popyt - przewiduje dla AFP Craig Erlam, starszy analityk Oandy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA