REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Saudowie wbili nóż w plecy Zachodowi. Ceny ropy naftowej idą mocno w górę

Przed pierwszym weekendem kwietnia cena ropy Brent ciągle była poniżej 80 dol. a WTI była za mniej niż 74 dol. Bo chociaż eksperci szansę na większy popyt upatrują uparcie w chińskim ożywieniu gospodarczym, to upadek amerykańskich banków okazał się bardziej przemawiać do inwestorów. Analitycy przewidywali odbicie w dłuższej perspektywie czasowej. Ale niedzielne posiedzenie krajów OPEC+ zaskoczyło wszystkich.

03.04.2023
9:51
Orlen-saudi-aramco-negocjacje
REKLAMA

O możliwych cięciach produkcji ropy wcześniej nikt nie wspominał. A jednak tak się stało, co od razu można było zobaczyć na giełdowych wykresach. Brent bardzo szybko zbliża się do poziomu 84 dol., a WTI - jest już za ponad 79 dol. To wartości ostatni raz widziane miesiąc temu, na początku marca. I te ceny mają teraz tylko przyspieszać.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "OANDA:BCOUSD", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_56b46" } );

Plan OPEC+ dotyczący dalszego cięcia produkcji może pchnąć ceny ropy w kierunku 100 dolarów ponownie, biorąc pod uwagę ponowne otwarcie Chin i cięcia wydobycia przez Rosję jako ruch odwetowy wobec zachodnich sankcji - przekonuje w rozmowie z CNBC analityk CMC Markets Tina Teng.

Cena ropy: ograniczenia produkcji do końca roku

Kraje OPEC+ ogłosiły w niedzielę cięcia w produkcji ropy naftowej: na poziomie 1,2 mln baryłek dziennie. Jak poinformowała Arabia Saudyjska: taka a nie inna decyzja jest środkiem zapobiegawczym, który ma na celu wsparcie stabilności rynku ropy. Zdaniem analityków, to następstwo tego co zrobiła Rosja, która oświadczyła, że do końca 2023 r. ograniczy produkcję o 500 tys. baryłek dziennie. Takich samych cięć zaraz dokonała również Arabia Saudyjska. Redukcję ogłosiły też Kuwejt, Oman, Iran, Algieria i Kazachstan. To też mocno nie spodobało się w Stanach Zjednoczonych. 

Nie sądzimy, by cięcia były w tej chwili wskazane, biorąc pod uwagę niepewność rynku - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, cytowany przez Reuters.

Jeszcze w marcu cena ropy osiągnęła najmniejszą wartość od grudnia 2021 r. Ale eksperci przewidują, że w drugiej połowie 2023 r. ropa może być już po więcej niż 100 dol. O ile chiński popyt będzie na poziomie 16 mln baryłek dziennie. 

Wtedy te cięcia, jeśli będą się ich trzymać, super zacieśnią rynek - przekonuje Bob McNally, prezes Rapidan Energy Group.

Polska inflacja z dopalaczem?

Zwyżki cen ropy pewnie za jakiś czas odczujemy też na polskich stacjach paliw. I może za chwilę okazać się, że nasza inflacja, która ostatnio ciut wyhamowała, znowu przyspieszy. Warto też przy tej okazji zerknąć na kurs dolara. Jeszcze w marcu, pod koniec ubiegłego tygodnia za jednego dolara płaciliśmy 4,29 zł. Teraz jest to 4,33 zł.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_a683b" } );

Amerykańska waluta, po decyzji OPEC+, zaczęła też nadrabiać dystans do euro. Czy to w jakikolwiek sposób wpłynie na najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (zaplanowane na 4–5 kwietnia), która jak co miesiąc ma decydować o stopach procentowych? Za chwilę wszystko będzie jasne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA