REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

CBA rekrutuje. Zaskakujący ruch służby, która wkrótce może zostać rozwiązana

Najbardziej kontrowersyjna ze wszystkich polskich służb specjalnych właśnie ogłosiła rekrutację i poszukuje nie tylko funkcjonariuszy, ale także pracowników biurowych. Centralne Biuro Antykorupcyjne nie opublikowało jednak klasycznego ogłoszenia, lecz zamieściło w mediach społecznościowych rekrutacyjny filmik stylizowany na kino akcji. Nad oskarżanym o mieszanie się w politykę CBA wiszą jednak czarne chmury i istnieje spore prawdopodobieństwo, że nowy rząd będzie dążył do rozwiązania tej formacji.

27.10.2023
17:37
CBA rekrutuje. Tylko nie mów nikomu
REKLAMA

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi rekrutację dwutorowo – szuka nie tylko osób chętnych do pracy w tej formacji, ale także do służenia w niej. Na czym polega różnica? Praca w CBA dotyczy cywilnych stanowisk pracy, typu infobroker, specjalista IT czy pracownik biurowy. Z kolei służba w CBA oznacza, że stajemy się funkcjonariuszem.

REKLAMA

Jeżeli jesteś osobą, którą cechuje uczciwość oraz wysoka kultura osobista, poważnie podchodzisz do postawionych zadań, potrafisz dobrze organizować swój czas pracy, posiadasz umiejętność pracy w zespole jak i indywidualnie, chcesz rozwijać ścieżkę swojej kariery zawodowej, zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i przesłania swojego CV – zachęca CBA.

Rekrutacja do CBA w pełnej tajemnicy

O tym, że nie jest to typowa rekrutacja, przypomina pouczenie, by o osoby, które chcą zgłosić swoją kandydaturę, nie informowały o tym nikogo. „Cenimy sobie poufność i dyskrecję” – wyjaśnia CBA. Co ciekawe, aplikować można wyłącznie wtedy, gdy przebywamy na terenie Polski. „Jeśli aktualnie przebywasz poza granicami, zgłoś się po powrocie do Polski” – czytamy.

Jeśli chodzi o pracowników cywilnych CBA, to są to osoby, które wykonują przeważnie czynności administracyjno-techniczne, więc nie odbywają służbowego szkolenia podstawowego oraz specjalistycznego, a także nie mogą realizować wielu ustawowych kompetencji CBA, czyli na przykład czynności operacyjno-rozpoznawczych czy dochodzeniowo-śledczych. Zatrudnienie pracownika odbywa się poprzez zawarcie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy.

Zdecydowanie inny charakter ma służba w CBA. Jak przyznaje ta formacja, jej funkcjonariusze dysponują „stosunkowo szerokim zakresem ustawowych kompetencji”. Funkcjonariusze CBA podejmują czynności analityczno-informacyjne, operacyjno-rozpoznawcze, kontrolne i dochodzeniowo-śledcze, a zatrudnienie funkcjonariusza odbywa się na podstawie ustawy o CBA poprzez wydanie przez Szefa CBA stosownej decyzji administracyjnej mianującej kandydata funkcjonariuszem.

Więcej o rynku pracy w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

Nie ma możliwości, by służba w CBA była uzupełnieniem innego rodzaju pracy. Ustawa mówi, że funkcjonariusz CBA nie może pozostawać w stosunku pracy oraz podejmować innego zajęcia zarobkowego. Jedynym wyjątkiem są zajęcia o charakterze dydaktycznym, badawczym lub naukowym, ale trzeba na to uzyskać zgodę przełożonych.

Funkcjonariusz odbywa specjalistyczne przeszkolenie, może wykonywać wszystkie rodzaje czynności określone ustawą o CBA, a także może posiadać przydzieloną broń służbową. W związku z wykonywanymi czynnościami funkcjonariuszom przysługuje także ochrona przewidziana w kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych – informuje CBA.

Problem z równością dostępu do CBA

REKLAMA

Warto jednak przypomnieć, że zasady rekrutacji do CBA budzą poważne wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność ze standardami konstytucyjnymi. Jak wskazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Naczelny Sąd Administracyjny wydał w styczniu wyrok, w którym wskazał na problem równego dostępu do służby publicznej w przypadku CBA, a także innych służb specjalnych.

Problem polega na tym, że CBA zastrzega sobie prawo do przerwania rekrutacji bez podania przyczyn, gdy uzna, że kandydat albo nie spełnia wymogów określonych w ustawie, albo jego kwalifikacje lub predyspozycje są niewystarczające. NSA uznał, że nieinformowanie kandydatów, jakie przesłanki stały za przerwaniem rekrutacji, są niezgodne z konstytucyjnymi regułami, które gwarantują jednakowy dostęp do służby publicznej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA