REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Głośno o tajemniczej chińskiej broni hipersonicznej. Ujawniono jej nowe możliwości

Nowe dane o chińskiej broni hipersonicznej, zdolnej do przenoszenie ładunków jądrowych, mają potwierdzać, że jest ona bardziej zaawansowana niż ktokolwiek przypuszczał. Informacja ta wzbudziła niepokój w USA.

27.11.2021
19:16
Głośno o tajemniczej chińskiej broni hipersonicznej. Ujawniono jej nowe możliwości
REKLAMA

Financial Times, który jako pierwszy poinformował w weekend o szczegółach testu broni, twierdzi, że amerykańscy eksperci wojskowi są zaskoczeni postępami Państwa Środka i próbują zrozumieć, w jaki sposób Chiny opanowały technologię, która daje im przewagę w hipersonicznym wyścigu zbrojeń. The Wall Street Journal potwierdził te wiadomości w poniedziałek.

REKLAMA

Chińczycy zaskoczyli kolejny raz

Financial Times w swoim materiale powrócił do zagadkowego testu chińskiej broni z 27 lipca. Informacje o nim już wcześniej pojawiały się w mediach. Wiadomo było, że pocisk hipersoniczny, zanim trafił w cel na poligonie w Chinach, okrążył Ziemię na orbicie.

Samo to było sporym zaskoczeniem. Oznaczało to, że chiński pocisk hipersoniczny jest bardzo zaawansowany technologicznie i może uderzyć w cel z dowolnego kierunku, zmniejszając w ten sposób możliwość obrony przeciwrakietowej.

Teraz okazało się, że w trakcie testu pocisk hipersoniczny nie tylko okrążył Ziemię, ale także wystrzelił jakiś ładunek nad Morzem Południowochińskim, "gdy zbliżał się do celu, podróżując z prędkością co najmniej pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku".

I to właśnie wystrzelenie tego ładunku przez pocisk - matkę wzbudziło takie zainteresowanie. Specjaliści mają kilka hipotez co do tego czym mógł być ów ładunek. Wśród możliwości jest druga głowica z ładunkiem wybuchowym, ładunek - atrapa, mający zmylić obronę przeciwlotniczą przeciwnika, a nawet pocisk, który ma zniszczyć rakietę wystrzeloną przez obronę (tarczę antyrakietową).

Analitycy podkreślają, że jeśli doniesienia są prawdziwe wskazywałoby to na nowe możliwości tej i tak już nowatorskiej broni, Wystrzelenie ładunku z pocisku pędzącego ponad 5000 km/h bez zakłócania jego lotu, świadczy o ogromnym zaawansowaniu chińskiej broni.

Biały Dom odmówił udzielenia Financial Times komentarza na temat chińskiej broni. Gazeta poprosiła również o komentarz ambasadę Chin w Londynie, która zaprzeczyła, jakoby test broni w ogóle miał miejsce.

Co to jest broń hipersoniczna i dlaczego jest taka ważna?

Broń hipersoniczna to najnowszy oręż w arsenale supermocarstw – Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Co to jest broń hipersoniczna? To rakiety, które poruszają się z prędkością większą niż Mach 5, a więc lecą przynajmniej 5000 km/h. Amerykański pocisk hipersoniczny AGM-183 lecieć będzie z niewyobrażalną wręcz prędkością Mach 20 czyli 24695 km/h.

REKLAMA

Dlaczego broń hipersoniczna jest taka ważna? Przy tej prędkości, dotarcie pocisku AGM-183 na odległość 1600 km (maksymalny zasięg) zajmuje około 5 minut. Dzięki temu dowolną akcję militarną można przeprowadzić niemal błyskawicznie. Dodatkowo w co trudno uwierzyć, pędzący z tak ogromną prędkością pocisk jeszcze manewruje. Czyni to jakąkolwiek obronę przeciwlotniczą kompletnie bezużyteczną.

Mocarstwo posiadające taką broń może w ciągu kwadransa sparaliżować siły przeciwnika, zniszczyć jego infrastrukturę wojskową i cywilną oraz przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wojna może być wygrana w ciągu minut.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA