REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Pierwsza stała amerykańska baza wojskowa w Polsce. Waszyngton podał, kiedy zostanie uruchomiona

Za grube miliony dolarów kończona jest budowa bazy w Redzikowie koło Słupska. Będzie to część amerykańskiej tarczy antyrakietowej, Zainstalowano w niej pociski, trwają ostatnie prace przy radarze.

22.11.2021
12:50
Pierwsza stała amerykańska baza wojskowa w Polsce. Waszyngton podał, kiedy zostanie uruchomiona
REKLAMA

Padła wreszcie oficjalna deklaracja dotycząca daty ukończenia amerykańskiej bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

REKLAMA

System Aegis Ashore w Redzikowie osiągnie gotowość operacyjną do końca przyszłego roku – poinformował w oficjalnym komunikacie Departamentu Obrony USA kontradmirał Tom Druggan, dyrektor wykonawczy programu Aegis Ballistic Missile Defense.

Historia bazy w Redzikowie przypominała od samego początku jazdę po wyboistej drodze. Wszystko rozpoczęło się w sierpniu 2008 roku, jeszcze za czasów rządu Donalda Tuska. Polska podpisała wówczas umowę o rozmieszczeniu elementów tarczy w Redzikowie koło Słupska.

Jednak rok później ówczesny prezydent USA Barack Obama poinformował Polskę o wstrzymaniu budowy. Przerwa nie trwała długo. Już w lipcu 2010 r., kiedy to amerykanie zmienili koncepcję systemu antyrakietowego, podpisano aneks do umowy i ponownie uruchomiono przygotowania do inwestycji.

Oficjalna inauguracja budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie odbyła się 13 maja 2016 r. Pierwotnie obiekt miał być ukończony w 2018 r. Nic jednak nie poszło zgodnie z planem. Kolejne problemy z wykonawcami, wzrastającymi kosztami, a finalnie z przyłączeniem wody i energii elektrycznej sprawiały, że termin ukończenia był kilka razy przesuwany.

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie z terminem ukończenia

Tym razem wszystko ma się udać. I wygląda na to, że nie będzie z tym problemu. W bazie byłem we wrześniu i wyglądała ona ukończoną. Ostatnie prace czekają jednak jeszcze serce całego systemu, radar AN/SPY.

Bez wątpienia jesteśmy opóźnieni w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Dobra wiadomość jest taka, że otrzymujemy jakość, jakiej oczekujemy od obiektu, który będzie tam stał 50 – 75 lat, i mamy teraz odpowiednie kierownictwo, które jest w stanie dotrzymać terminu – powiedział kontradmirał Tom Druggan podczas dyskusji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

Dodał on, że cały system broni jest już zainstalowany „z wyjątkiem anten".

Podłączyliśmy go do prądu. A sprzęt był już od jakiegoś czasu zmagazynowany w kontenerach. Znaleźliśmy kilka problemów – ale dobra wiadomość jest taka, że je rozwiązaliśmy. Następnie przeprowadziliśmy aktualizację, która pozwoli zaoszczędzić czas w przyszłości. Tak więc system z Redzikowa jest obecnie naszym najbardziej zmodernizowanym systemem i jest gotowy do zamontowania

powiedział kontradmirał Tom Druggan.

Druggan stwierdził też, że obiekt Aegis Ashore w Polsce będzie gotowy do końca 2022 roku.

Co Amerykanie zbudowali w Redzikowie?

System Aegis został pierwotnie zaprojektowany jako system przeznaczony dla okrętów wojennych, ale został również przystosowany do użytku na lądzie jako Aegis Ashore. To dlatego budynek z radarem wygląda jak nadbudówka okrętu. System Aegis Ashore działa już od pięciu lat w Deveselu, w Rumunii, 140 km od Bukaresztu. To bliźniacza baza tarczy z Redzikowa.

 class="wp-image-1607428"

System Aegis przeznaczony jest do niszczenia rakiet balistycznych w ich ostatniej fazie lotu. W Redzikowie zostaną zainstalowane pociski RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA. Nie mają one głowicy wybuchowej, a rakiety niszczą poprzez bezpośrednie trafienie.

REKLAMA

Baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie to małe miasteczko. Na jej terenie znajduje się nie tylko radar i pociski, ale także sklep, małe kino, fryzjer, boisko bejsbolowe, straż pożarna. W bazie służyć będzie około 300 amerykańskich wojskowych.

Baza w Redzikowie będzie podporządkowana dowództwu NATO. To tam będą podejmowane wszystkie decyzje dotyczące ewentualnego odpalenia rakiet. Koszt budowy bazy to niemal 200 mln dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA