Biznes na rzecz ochrony klimatu. Są sukcesy, ale pojawiły się też nowe wyzwania
Naukowcy od dawna zalecają przyspieszenie zielonej transformacji. Ich zdaniem tylko w ten sposób możemy powstrzymać zmiany klimatyczne. Organizatorzy i goście konferencji Climate Leadership, w tym przedstawiciele UNEP FI i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ocenili, że w ciągu ostatnich pięciu lat, transformacja przybrała na sile, co zawdzięczamy przede wszystkim współpracy przedstawicieli nauki i biznesu.
Klimatolodzy obecny stan nazywają polikryzysem. Mamy do czynienia ze zbiorem kilku pogłębiających się kryzysów oraz efektem negatywnej synergii.
Zmagamy się z zanikiem bioróżnorodności, problemem zanieczyszczeń, które bezpośrednio odbijają się na naszym zdrowiu, pogodzie, jakości żywności, wody czy powietrza – czytamy w komunikacie wydanym po wydarzeniu.
Z „Emissions Gap Report 2024”, najnowszego raportu na temat luki emisyjnej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), wynika, że bez podjęcia przez firmy odpowiednich działań, do 2100 roku temperatura może wzrosnąć o 3 st. C. Nie mniej paląca kwestia dotyczy zarządzania surowcami, na które zapotrzebowanie będzie rosło w nadchodzących dziesięcioleciach, powodując coraz większe szkody dla klimatu. Dodatkowo pojawiają się wyzwania dla branży bankowej, zwłaszcza w kontekście zarządzania powiązaniami między gospodarką o obiegu zamkniętym a klimatem.
Więcej wiadomości na temat zrównoważonego rozwoju
Sektorem, w którym wszystkie te zmiany są najbardziej widoczne staje się zdrowie. Już teraz ekstremalne temperatury na całym świecie wpływają na 2,41 miliarda pracujących osób, przyczyniając się tylko w Europie do niemal 175 tys. zgonów rocznie. Staje się to dramatycznym świadectwem tego, jak bardzo jesteśmy zależni od stanu planety – czytamy w komunikacie po konferencji.
6 kierunków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu
Eksperci Climate Leadership proponują analizę i ocenę kryzysu klimatycznego w ramach sześciu głównych kierunków, uwzględniając:
- przygotowanie do wdrażania procesów dekarbonizacyjnych
- wsparcie w zakresie projektowania proekologicznych innowacji
- optymalizację wykorzystania surowców
- edukację i aktywne włączenie pracowników firm w działania ESG
- wdrażanie kontrolowanych zmian na poszczególnych etapach łańcucha dostaw,
- współpracę z ekspertami w zakresie adaptowania się do nowych regulacji
Prof. Bolesław Rok, współtwórca programu Climate Leadership, przekonuje, że zdrowie biznesu jest funkcją zdrowia planety i zdrowia człowieka.
Ale zrównoważony rozwój nie może już polegać tylko na transformacji firmy, musi również polegać na transformacji rynków. Do tego potrzebna jest współpraca organizacji eksperckich, nauki, biznesu, regulatora i innych instytucji publicznych – zaleca ekspert.
Największe wyzwania klimatyczne stojące przed biznesem
Eksperci Climate Leadership wskazują, że wprowadzenie zmian wymaga środków.
Dla wielu organizacji pierwszą barierą jest brak ekspertów, którzy są w stanie prawidłowo przeanalizować przeszkody, ocenić wpływy i zaproponować plany działania dostosowane do możliwości danej firmy – wskazują.
Współczesne zarządzanie środowiskowe powinno być oparte na ISO 14001, które obejmuje między innymi skutki, jakie generują zmiany klimatu.
Nieumiejętne oszacowanie wpływu środowiskowego i możliwości adaptacyjnych może prowadzić m.in. do wdrażania bezzasadnych, kosztownych zmian, podczas gdy kluczem do sukcesu okazują się być działania prewencyjne i analiza ryzyka – podpowiadają uczestnicy programu Climate Leadership.
Jak podkreślają wdrażanie proekologicznych innowacji to nie tylko wartość dla biznesu, pozwalająca na lepsze przygotowanie się do problemów powodowanych przez zmieniający się klimat. Również konsumenci coraz chętniej korzystają z usług odpowiedzialnych firm oraz etycznie pozyskiwanych produktów.
ESG a przewaga konkurencyjna
Paulina Kulik, koordynatorka programu Climate Leadership, wskazuje, że biznes w ciągu ostatnich lat przeszedł ogromną transformację, ale to dopiero początek drogi w obliczu globalnych wyzwań klimatycznych.
Climate Leadership jest partnerem zarówno dla firm skoncentrowanych na działaniach proklimatycznych, jak i tych, które dopiero planują podjąć takie kroki. Pomagamy organizacjom odnaleźć się w świecie ESG, oferując spersonalizowane rozwiązania, które ułatwiają wdrażanie konkretnych działań – wskazuje Paulina Kulik, koordynatorka programu Climate Leadership.
Jak podkreśla ekspertka, dzięki temu firmy nie tylko spełniają wymogi nowych regulacji, ale również zyskują przewagę konkurencyjną na rynku.