Zwiększenie uprawnień Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w zakresie przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji przewiduje zgłoszony przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o BFG. Nowe przepisy wprowadzają także unijne rozporządzenie, którego celem jest rozpowszechnienie płatności natychmiastowych w euro w całej Unii Europejskiej.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów i przymusowej restrukturyzacji. Zmiana przepisów wynika z konieczności wprowadzenia unijnych przepisów i wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Najważniejszą zmianą jest zwiększenie niektórych uprawnień BFG w celu usprawnienia realizacji zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem przymusowej restrukturyzacji banków. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem przymusowej restrukturyzacji postanowiono umożliwić BFG efektywniejszą realizację ustawowych zadań na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego.
Ustawa ma zapewnić nie tylko możliwość przeprowadzenia przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny skutecznej przymusowej restrukturyzacji grup bankowych, ale także zmniejszyć obciążenia administracyjne dla niektórych podmiotów, wobec których przewidziano likwidację w ramach postępowania upadłościowego.
Więcej o BGF przeczytacie w tych tekstach:
Nowe przepisy wprowadzają w życie wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), który wymaga uprawnienia do dokonywania przez BFG wizyty sprawdzającej i testowania wykonalności planów przymusowej restrukturyzacji w miejscu prowadzenia działalności przez dany podmiot. BFG musi mieć też możliwość weryfikacji zgodności działania podmiotu z wytycznymi EBA pod kątem możliwości przeprowadzenia skutecznej przymusowej restrukturyzacji.
Nowa ustawa wprowadza też unijne rozporządzenia IPR, które reguluje kwestie przelewu natychmiastowego w krajach Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest rozpowszechnienie płatności natychmiastowych w euro w ciągu 10 sekund przez nałożenie na dostawców usług płatniczych obowiązku oferowania tych płatności 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Przelewy natychmiastowe
Rozporządzenie IPR ma też na celu otwarcie bezpośredniego dostępu do wyznaczonych systemów płatności dla niebankowych dostawców, czyli instytucji płatniczych oraz instytucji pieniądza elektronicznego. Proponowane rozwiązania zakładają między innymi wprowadzenie przepisów ustanawiających sankcje za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia IPR.
Projekt ustawy na razie znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, co oznacza wstępny etap procesu legislacyjnego. Projekt musi zostać przyjęty przez rząd, a następnie trafi do Sejmu, gdzie przejdzie pełną ścieżkę legislacyjną. Jako projekt rządowy zostanie też poddany konsultacjom publicznym. Uchwalona przez parlament ustawa musi uzyskać podpis prezydenta.