REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Klienci banku spółdzielczego utracili dostęp do swoich kont i pieniędzy. Nerwowo na Podkarpaciu

Przez techniczne wymogi obsługa klientów będzie czasowo zawieszona - usłyszeli właśnie klienci Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS). W praktyce oznacza to, że nie mają dostępu do swoich pieniędzy. Bank został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, bo okazał się bankrutem.

17.01.2020
11:18
straty dla samorządów PBS Sanok
REKLAMA

Fot. Wikimedia/Lowdown (CC BY-SA 3.0)

REKLAMA

Przerwa w dostępie do swoich kont, a tym samym do swoich też pieniędzy ma potrwać do najbliższego wtorku 21 stycznia. Wtedy też planowane jest otwarcie oddziałów oraz przywrócenie dostępu do bankowości internetowej i mobilnej

To efekt decyzji podjętej 15 stycznia 2020 r. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który postanowił rozpocząć przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. 

Ze względu na złą sytuację PBS, w tym bardzo niski poziom kapitału własnego, 17 stycznia 2020 r. Fundusz objął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora - czytamy na stronie PBS.

Spokojnie, to tylko bankructwo

Z oszacowania wykonanego przez niezależną firmę, wynika, że aktywa PBS nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań. Tym samym udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje są umorzone. Sam PBS będzie zaś podzielony.

Większość majątku i zobowiązań banku, a także klienci i pracownicy, będzie przeniesiona do nowej instytucji – Banku Nowego BFG S.A. W niedalekiej przyszłości BFG będzie chciał go sprzedać innemu bankowi lub grupie banków.

PBS uspokaja, że o nic nie muszą się martwić klienci indywidualni, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mikrofilmy oraz pozostali reprezentanci sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ich środki będą zachowane w całości. 

Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone, ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG - podaje PBS.

Część depozytów przepadnie

Pomimo olbrzymich kłopotów finansowych bank do końca szalał z wydatkami na sponsoring. W październiku zeszłego roku pochwalił się, że podpisał umowę sponsoringową z siatkarskim Klubem Sportowym Developres Rzeszów S.A.

REKLAMA

Zdaniem przedstawicieli BFG podjęcie przymusowej restrukturyzacji PBS było konieczne w interesie publicznym. Bank w Sanoku z ok. 88 tys. kont osobistych i ok. 8 tysiącami kont biznesowych mógł upaść, a do tego nie było żadnych przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. 

‌Część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona - informuje PBS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA