REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Drożyzna atakuje polskie autostrady. Na A4 obowiązuje nowy cennik

Na nic zdały się prośby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), żeby z podwyżkami za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem poczekać jednak na nieco lepsze czasy. Zarządzająca tą trasą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) nie zmieniła zdania i swoich planów nie przesunęła w żaden sposób w czasie. W efekcie na kierowców czeka już nowy cennik.

04.07.2022
9:45
autostrada-A4-nowy-cennik
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Autostrada A4 nie chce rezygnować z tytułu najdroższej drogi płatnej w Polsce. A skoro spółki kolejowe jak jeden mąż właśnie ze względu na wzrost kosztów wyraźnie podniosły ceny biletów na pociągi, to i zarządzający autostradą A4 nie mogli wiecznie tylko dokładać do tego interesu.

REKLAMA

Pod koniec kwietnia dowiedzieliśmy się, że SAM złożyła już do GDDKiA wniosek dotyczący podwyżki opłat za przejazd odcinkiem Katowice-Kraków. Drogowcy w odpowiedzi prosili o wstrzymanie się z tymi planami do czasu ustabilizowania się sytuacji na Ukrainie. Według GDDKiA trwający tam konflikt ma znaczący wpływ zarówno na kwestie społeczne, jak i gospodarcze i nie można go pominąć w analizach dotyczących przyszłego ruchu na autostradzie A4.

SAM okazała się nieprzejednana, a swoje stanowisko tłumaczyła wzrostem kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, a także droższymi materiałami budowlanymi czy nośnikami energii. A ponieważ GDDKiA może jedynie opiniować i sugerować – na autostradzie A4 właśnie zaczął obowiązywać nowy cennik.

Mimo zmian w cenniku koncesjonariusz utrzyma rabat dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych - z aplikacjami do videotollingu oraz A4Go i Telepass będzie można podróżować o 23 proc. taniej – zaznacza SAM.

Autostrada A4: drożej o co najmniej 1 zł na każdej bramce

O ile wzrosła opłata za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem? Dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) kierowcy zamiast 12 zł płacą już 13 zł na każdej bramce (Mysłowice i Balice). Tym samym podróż w dwie strony nie kosztuje już 48 a 52 zł. Z kolei dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 podwyżka wynosi 5 zł na każdej bramce. Opłata za cały odcinek w jedną stronę wynosi od teraz więc 80 zł, a tam i z powrotem - 160 zł. I w tym przypadku nie ma co liczyć na jakikolwiek rabat ze względu na uiszczanie płatności elektronicznie. 

Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 7 zł, zapłacą oni, jak dotąd, 6 zł na każdej bramce - informuje SAM.

Bonifikata dla pojazdów z kategorii 2 i 3 wynosi 16 zł na każdej bramce. Tym samym za przejazd w jedną stronę z Katowic do Krakowa ich kierowcy zapłacą 48 zł a nie 80 zł.

REKLAMA

Drożej i do końca roku też wolniej

Jednocześnie SAM informuje kierowców o utrudnieniach ruchu, które zaczną się już 5 lipca, a skończą dopiero w grudniu 2022 r. Związane są one z remontem mostu w Mysłowicach, na odcinku około kilometra (od km 347,9 do km 348,8). Tym samym jezdnia w kierunku Krakowa będzie zamknięta. Z kolei ta w kierunku Katowic zmieni się w drogę dwupasmową: dwa zwężone pasy do Katowic i tak samo do Krakowa.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA