REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Aplikacje zero waste. Pomogą ci zaoszczędzić jedzenie i obniżą twój ślad węglowy

Od ratowania jedzenia, które mogłoby się zmarnować, przez sprzedaż ubrań czy roślin, po dzielenie transportu i podróży - platformy online mogą pomóc w bardziej ekologicznym podejściu do codzienności.

12.07.2023
10:54
Aplikacje zero waste. Jakie usługi pomogą w oszczędzeniu jedzenia czy emisji CO2
REKLAMA

Too Good To Go - przeciwko marnowaniu żywności

REKLAMA

Lokale sprzedają jedzenie, które nie znalazło kupca, za niższą cenę – tak najkrócej można określić model Too Good To Go. Użytkownicy mogą przeglądać sklepy i restauracje w pobliżu, aby uratować jedzenie przed zmarnowaniem. Za paczkę niespodziankę płacą jedynie jedną trzecią ceny, a więc oszczędzają. Lokal zyskuje zaś dodatkowe źródło przychodu. Zyskuje również środowisko, bo marnowanie żywności odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

O tym, że marnowanie żywności jest ogromnym problemem finansowym przekonują statystyki FAO. Wynika z nich, że każdego roku marnujemy 2,5 mld ton żywności. Kosztuje to nas 1,2 bln dol., a rachunek będzie rósł z każdym rokiem.

Foodsi to polska alternatywa dla niesprzedanego jedzenia

Too Good to Go to duńska marka, która dostępna jest w wielu europejskich krajach. Polacy mają swoją wersję tej inicjatywy. Foodsi działa na rynku już od ponad 4 lat i cały czas rozwija swoją aplikację. Ostatnio wprowadziła możliwość zamówienia dostawy paczki z jedzeniem.

Vinted - społeczność second hand

Platforma skoncentrowana na sprzedaży i wymianie używanych ubrań, obuwia, akcesoriów czy kosmetyków, a także wielu innych rzeczy. Przeglądarka kategorii zawiera również zabawki i wózki dla dzieci, obrusy, ręczniki, gry komputerowe i sprzęt technologiczny, a nawet akcesoria dla zwierzaków.

Plantswapp - wirtualny targ roślinny

Plantswapp to roślinna wersja Vinted. W jednym miejscy znajdziemy więc ogłoszenia na wymianę lub sprzedaż roślin - od małych, ozdobnych storczyków, po większe kolekcjonerskie okazy.

 class="wp-image-2147710" width="200"

PlantSwapp tworzy także społeczność, która może wymieniać się ciekawostkami botanicznymi.

Zdrowe Zakupy - kod kreskowy prawdę ci powie

Aplikacja pozwala na szybkie sprawdzenie składników kupowanego produktu (o wiele wygodniej niż w przypadku czytania etykiety), a także ich wpływu na organizm. W Zdrowych Zakupach można sprawdzić czy trzymany w rękach batonik zawiera alergeny, cukry proste czy gluten - wszystko, co ważne w zdrowej diecie.

Aplikacja ma już ponad 300 tys. produktów w bazie, ale użytkownicy mogą samodzielnie dodawać nowe.

Blablacar – wspólne przejazdy

Francuska platforma istnieje już od przeszło 17 lat, oferując dzielenie przejazdów w prawie całej Europie. Wystarczy zarejestrować się, aby zaoferować wolne miejsce w swoim samochodzie albo skorzystać z podwózki od innego kierowcy.

BlaBlaCar pod koniec 2019 roku uruchomił nową usługę transportu autobusowego w Polsce — BlaBlaBus, która pomaga w kupnie biletu autobusowego. W Polsce jej partnerem jest m.in. PKS Polonus.

Couchsurfing

Couchsurfing to platforma, gdzie podróżnicy mogą pytać gospodarzy o możliwość zatrzymania się w uch domu za darmo. Zakwaterowanie może być oddzielnym pokojem, kanapą w salonie lub kawałkiem podłogi. Clue jest jednak możliwość spojrzenia na odwiedzane miejsce oczyma rezydenta i podzielenie się doświadczeniami.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA