Od ratowania jedzenia, które mogłoby się zmarnować, przez sprzedaż ubrań czy roślin, po dzielenie transportu i podróży - platformy online mogą pomóc w bardziej ekologicznym podejściu do codzienności.
Too Good To Go - przeciwko marnowaniu żywności
Lokale sprzedają jedzenie, które nie znalazło kupca, za niższą cenę – tak najkrócej można określić model Too Good To Go. Użytkownicy mogą przeglądać sklepy i restauracje w pobliżu, aby uratować jedzenie przed zmarnowaniem. Za paczkę niespodziankę płacą jedynie jedną trzecią ceny, a więc oszczędzają. Lokal zyskuje zaś dodatkowe źródło przychodu. Zyskuje również środowisko, bo marnowanie żywności odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.
O tym, że marnowanie żywności jest ogromnym problemem finansowym przekonują statystyki FAO. Wynika z nich, że każdego roku marnujemy 2,5 mld ton żywności. Kosztuje to nas 1,2 bln dol., a rachunek będzie rósł z każdym rokiem.
Foodsi to polska alternatywa dla niesprzedanego jedzenia
Too Good to Go to duńska marka, która dostępna jest w wielu europejskich krajach. Polacy mają swoją wersję tej inicjatywy. Foodsi działa na rynku już od ponad 4 lat i cały czas rozwija swoją aplikację. Ostatnio wprowadziła możliwość zamówienia dostawy paczki z jedzeniem.
Vinted - społeczność second hand
Platforma skoncentrowana na sprzedaży i wymianie używanych ubrań, obuwia, akcesoriów czy kosmetyków, a także wielu innych rzeczy. Przeglądarka kategorii zawiera również zabawki i wózki dla dzieci, obrusy, ręczniki, gry komputerowe i sprzęt technologiczny, a nawet akcesoria dla zwierzaków.
Plantswapp - wirtualny targ roślinny
Plantswapp to roślinna wersja Vinted. W jednym miejscy znajdziemy więc ogłoszenia na wymianę lub sprzedaż roślin - od małych, ozdobnych storczyków, po większe kolekcjonerskie okazy.
PlantSwapp tworzy także społeczność, która może wymieniać się ciekawostkami botanicznymi.
Zdrowe Zakupy - kod kreskowy prawdę ci powie
Aplikacja pozwala na szybkie sprawdzenie składników kupowanego produktu (o wiele wygodniej niż w przypadku czytania etykiety), a także ich wpływu na organizm. W Zdrowych Zakupach można sprawdzić czy trzymany w rękach batonik zawiera alergeny, cukry proste czy gluten - wszystko, co ważne w zdrowej diecie.
Aplikacja ma już ponad 300 tys. produktów w bazie, ale użytkownicy mogą samodzielnie dodawać nowe.
Blablacar – wspólne przejazdy
Francuska platforma istnieje już od przeszło 17 lat, oferując dzielenie przejazdów w prawie całej Europie. Wystarczy zarejestrować się, aby zaoferować wolne miejsce w swoim samochodzie albo skorzystać z podwózki od innego kierowcy.
BlaBlaCar pod koniec 2019 roku uruchomił nową usługę transportu autobusowego w Polsce — BlaBlaBus, która pomaga w kupnie biletu autobusowego. W Polsce jej partnerem jest m.in. PKS Polonus.
Couchsurfing
Couchsurfing to platforma, gdzie podróżnicy mogą pytać gospodarzy o możliwość zatrzymania się w uch domu za darmo. Zakwaterowanie może być oddzielnym pokojem, kanapą w salonie lub kawałkiem podłogi. Clue jest jednak możliwość spojrzenia na odwiedzane miejsce oczyma rezydenta i podzielenie się doświadczeniami.