REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Polskie AI ma w kilka sekund zweryfikować wyniki badań. Wszystko online i bez wychodzenia z domu

Labplus rozwija technologię wykorzystującą sztuczną inteligencję do interpretacji wyników badań laboratoryjnych, Startup właśnie pozyskał ponad 7 mln zł finansowania (4,75 mln zł z NCBR). Jego platforma integruje się m.in. z Diagnostyką czy uPacjenta.

17.07.2022
16:09
Polskie AI ma w kilka sekund zweryfikować wyniki badań. Wszystko online i bez wychodzenia z domu
REKLAMA

Na zdjęciu powyżej: Szczepan Czyczerski (Chief Business Development Officer), Justyna Gołębiowska (Chief Medical Officer), Siddarth Agrawal (CEO), Jakub Górowski (CTO), Bartłomiej Bartoszewicz (Chief Data Scientist).

REKLAMA

Powiedzieć, że nowe technologie zmieniają opiekę zdrowotną to nic nie powiedzieć. Niestety wiele jej obszarów wciąż opiera się na czasochłonnych, analogowych procesach. Jednym z nich są badania laboratoryjne:

Badania laboratoryjne to oś diagnostyki pozaszpitalnej - opiera się o nie 70 proc. decyzji lekarskich

- mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dla lekarzy to często jedyny sposób na zdobycie pełnej informacji o zdrowiu pacjentów. Ci ostatni również mogą wykonywać profilaktyczne testy, aby w porę wykryć i zapobiec chorobom. Wyniki badań to jednak dopiero pierwszy element procesu prowadzącego do wystawienia diagnozy.

Proces diagnostyki medycznej jest dziś niekompletny

– mówi dr Mazur.

Pacjent, który wykona badanie, otrzymuje wyniki i jest w zasadzie pozostawiony sam sobie. By uzyskać diagnozę i zalecenia dalszych kroków, musi odbyć kolejną wizytę lekarską – dodaje dr Mazur.

Proces nie jest więc efektywny. Część pacjentów generuje zbędne wizyty, a inni szukają odpowiedzi w internecie. W samej Polsce miesięcznie ponad 7 mln razy szukamy online interpretacji wyników badań.

- Każdy scenariusz powoduje lawinę konsekwencji. Opóźnienie leczenia to obciążenie systemów opieki zdrowotnej, dodatkowe koszty, utrudnienia w leczeniu innych pacjentów, a przede wszystkim, niepotrzebne cierpienie – tłumaczy Siddarth Agrawal, założyciel i CEO Labplus.

Jego startup wykorzystuje sztuczną inteligencję do przyspieszenia diagnostyki medycznej. Wykorzystuje do tego autorski silni diagnostyczny, który interpretuje wyniki badań laboratoryjnych. Bazuje on na wynikach badań dostarczonych przez laboratorium diagnostyczne lub wprowadzonych ręcznie.

W kolejnym kroku pacjent odpowiada na pytania w ankiecie wygenerowanej na podstawie wyników badań. Na koniec otrzymuje zaś raport z przyczynami odchyleń w wynikach i zaleceniami dalszych działań czy badań. Dzięki temu pacjenci otrzymują w kilka sekund rozpoznanie oraz rekomendację postępowania, która spowoduje, że szybciej trafią do odpowiedniego specjalisty i rozpoczną leczenie.

Labplus usprawnia pracę lekarzy i pracowników medycznych, zmniejszając liczbę wizyt pacjentów.

Więcej o samym rozwiązaniu dowiecie się z poniżej rozmowy z Siddarthem Agrawalem.

Karol Kopańko, Bizblog.pl: Czy dobrze rozumiem, że najpierw pacjent wrzuca wyniki na platformę, ta poddaje je analizie, a następnie wyświetla ankietę zbudowaną na podstawie wyników badania?

Siddarth Agrawal, założyciel i CEO Labplus: Tak. Jeśli chodzi o wprowadzanie wyników do LabTest Checkera, opcje są dwie. Pacjent może wpisać wyniki samodzielnie. W przypadku gdy LTC jest zintegrowany z danym laboratorium, jak np. w przypadku Diagnostyki, wyniki są importowane automatycznie.

Rozumiem. Czy dobrze domyślam się, że analiza badań dotyczy raczej tych, na które pacjenci decydują się samodzielnie, a nie tych, które przepisał lekarz?

Nasz silnik jest w stanie interpretować wszystkie badania, niezależnie od tego, kto je zlecił i zamówił.

Silnik poradzi sobie z dowolnymi badaniami laboratoryjnymi. Nie posiadamy ograniczeń w tym zakresie. W tej chwili koncentrujemy się na osobach dorosłych. Ze względu na specyficzne wymagania medyczne interpretację wyników badań kobiet w ciąży oraz dzieci planujemy wprowadzić w przyszłości.

Jak często analiza kończy się rekomendacją wizyty u lekarza?

System umożliwia triażowanie pacjentów, które uwzględnia konieczność pilnej interwencji medycznej (SOR, pogotowie), pomocy lekarskiej w trybie nagłym (pilna wizyta lekarska) lub planowym oraz zalecenie samoopieki. Rekomendacja wizyty lekarskiej jest konsekwencją stwierdzenia istotnych odchyleń od normy w wynikach badań lub wystąpienia objawów wskazujących na potencjalną chorobę wymagającą rozpoznania i leczenia przez lekarza właściwej specjalizacji.

Odpowiadając wprost na pytanie, analiza wyników i stanu pacjenta kończy się rekomendacją wizyty u lekarza za każdym razem, kiedy sytuacja tego wymaga, bo np. stan pacjenta wymaga pilnej interwencji albo konieczna jest poszerzona diagnostyka przeprowadzona przez specjalistę, obejmująca niekiedy dodatkowe badania, które również zalecamy stosownie do potrzeb.

Wydaje mi się, że Infermedica oferuje podobny produkt. Czy jesteście konkurentami?

Labplus i Infermedica to produkty komplementarne. Oba pomagają w diagnozowaniu pacjentów, a w konsekwencji w zapewnieniu im lepszej opieki. Skupiamy się na różnych aspektach i etapach. Infermedica rozwinęła świetne narzędzia do wstępnej diagnozy medycznej. Labplus jest jedynym narzędziem na świecie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do interpretacji wyników badań medycznych. To dwa różne obszary, w których możemy się wzajemnie uzupełniać.

Jak wyglądało tworzenie silnika analitycznego?

Silnik diagnostyczny i baza wiedzy medycznej to rezultat kilkudziesięciu tysięcy godzin pracy lekarzy, naukowców, specjalistów data science i programistów. Proces tworzenia ścieżki diagnostycznej, dla każdego badania, składa się z dziewięciu etapów.

Zaczynamy od zdefiniowania zakresu diagnostycznego, czyli ustalenia zakresu prac i selekcji badań. Dokonujemy tego po dokładnej analizie danych pochodzących z największych laboratoriów i placówek medycznych w Polsce, a także w oparciu o wiedzę ekspertów i Rady Medycznej Labplus.

Następnie pozyskujemy niezbędne dane, które strukturyzujemy. W oparciu o nie budujemy algorytmy diagnostyczne łączące sztuczną inteligencję oraz ekspercką wiedzę lekarską, uwzględniające szczegółowy wywiad medyczny i zrozumiałe komunikaty dla pacjenta. Każdy algorytm przechodzi weryfikację przez ekspertów medycznych, a następnie analizę data science.

Stworzone algorytmy i treści są weryfikowane, a następnie zatwierdzane przez ekspertów medycznych Rady Medycznej Labplus.

Po tym etapie następuje implementacja algorytmu w silniku diagnostycznym, po czym prowadzimy testy: automatyczne i manualne. Ostatni etap to wdrożenie nowej ścieżki diagnostycznej.

W jakim modelu działacie?

Działamy w modelu B2B i dostarczamy technologię, która umożliwia analizę wyników badań dzięki AI. Klienci mogą udostępnić pacjentom LabTest Checker lub głębiej zintegrować się z naszym systemem dzięki API. Ostatecznie to od nich zależy, jakie badania będą interpretowane przez nasz silnik diagnostyczny.

REKLAMA

Jak rozliczacie się z klientami?

Pobieramy opłaty za wykorzystanie silnika diagnostycznego. W zależności od skali danego klienta, oferujemy różne modele rozliczeń: dla największych klientów to może być stała opłata abonamentowa, ale też rozliczenie za każdą interpretację wyników badań.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA