REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Likwidacja abonamentu RTV? Morawiecki ucina dyskusję. Znienawidzony relikt PRL zostaje

Miał racje naczelny Bizblog.pl Arek Braumberger, niedowierzając informacjom, jakoby abonament RTV miał być wreszcie zlikwidowany. Premier Mateusz Morawiecki nie pozostawia złudzeń: nie ma żadnych planów, co do zmiany dotychczasowej formuły.

06.09.2019
14:00
abonament RTV premier Morawiecki
REKLAMA

Temat abonamentu RTV i w ogóle finansowania mediów publicznych wraca jak bumerang razem z kolejnymi kampaniami wyborczymi. Nie inaczej jest teraz.

REKLAMA

Dyskusja, jak zawsze, odbywałaby się w niezobowiązującej formie, gdyby nie bomba, jaką postanowił podłożyć wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, który zapowiedział rychły koniec abonamentu i przejście na nową formę finansowania mediów publicznych. 

Z badań wynika, że Polacy nie chcą płacić abonamentu, nawet ci którzy lubią telewizję publiczną. Wydaje mi się, że pomysł płacenia abonamentu jest w tej chwili niemożliwy do utrzymania. W związku z tym w przyszłej kadencji Sejmu na pewno definitywnie rozwiążemy tę kwestię systemowo, w oparciu o finansowanie z budżetu państwa - stwierdził podczas niedawnego, 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju wiceminister Paweł Lewandowski.

Bombę zdetonował premier

Zaledwie parę dni od tych rewelacji okazało się, że najprawdopodobniej (wszak polityk też człowiek - zawsze może zmienić zdanie) abonament RTV po wyborach pozostanie w niezmienionym kształcie. Szef rządu jednoznacznie dał temu wyraz.

Dzisiaj nie ma planów przebudowy żadnej, takiej bardzo konkretnej, jeśli chodzi o abonament RTV - oznajmił podczas rozmowy z money.pl premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie przyznał, że obecnie abonament RTV płacony jest przez niewielką liczbę osób i w przyszłości należy zastanowić się, co zrobić, jak zadziałać, żeby był płacony zdecydowanie bardziej powszechnie.

REKLAMA

W piątek po południu premiera w przekazie na temat abonamentu RTV wsparł szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Witold Kołodziejski powiedział w Radiu Kraków, że byłby ostrożny w głoszeniu tezy, że rok 2019 jest ostatnim, gdzie obowiązywać będzie opłata za abonament radiowo-telewizyjny.

Zapowiedzi i dobre chęci są, ale prawo wciąż obowiązuje

- powiedział przewodniczący KRRiT
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA