REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Technologie /
  4. Podatki /
  5. Prawo

Koniec abonamentu RTV? To cud! PiS i PO zgodne jak nigdy

Poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że i rządzący, i opozycja zgodnie uważają, że najlepszym rozwiązaniem problemów mediów publicznych jest likwidacja abonamentu RTV i finansowanie ich bezpośrednio z budżetu państwa. Taaak, słuchamy o tym już od tylu lat i jakoś żadna partia nie zdobyła się na odwagę...

26.08.2019
9:50
abonament- rtv-uszczelnienie-podwyżka
REKLAMA

„Niezależnie od tego, kto wygra październikowe wybory, pożegnanie z opłatą abonamentową na publiczne radio i telewizję wydaje się przesądzone” - przekonuje „DGP” i wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość już od trzech lat przekazuje TVP i Polskiemu Radiu pieniądze z budżetu.

REKLAMA

W 2017 r. media publiczne dofinansowano kwotą 307 mln zł, w 2018 r. - 673 mln zł, a w 2019 r. Będzie to aż 1,26 mld zł. W tym czasie z abonamentu media publiczne otrzymały w 2017 r. 697 mln zł, rok później - 741,5 mln zł i – według prognozy – w 2019 r. dostaną 650 mln zł.

Likwidacja abonamentu RTV. Ustawy nie ma, ale to detal

„DGP” podaje, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, to będzie finansować TVP i Polskie Radio już tylko wyłącznie z budżetu, a to oznacza, że abonament RTV zostanie zlikwidowany.

– Jeżeli państwo zleca mediom zadania, to musi za to zapłacić – uzasadnia w wypowiedzi dla „DGP” wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Jego zdaniem abonament RTV się nie sprawdza, bo Polacy nie chcą go płacić.

„DGP” informuje, że MKiDN wciąż nie przygotowało projektu ustawy, lecz wiceminister Paweł Lewandowski przekonuje, że to żaden problem, bo wystarczy dopisać kilka artykułów do niedawno wprowadzonych regulacji dotyczących karty mediów, które wskażą nowy sposób finansowania TVP i PR.

Przypomnijmy, że chodzi zmiany, które narzuciła Komisja Europejska, która chciała mieć czarno na białym napisane, jakie zdania wypełniają media w zamian za otrzymane finansowane ze środków publicznych.

Opozycja też chce zlikwidować abonament RTV

Opozycyjna Platforma Obywatelska wskazuje co prawda, że konieczna jest głębsza reforma mediów publicznych, zmieniająca na przykład zasady wyłaniania zarządów spółek, ale okazuje się, że projektu ustawy też nie przygotowała.

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała „DGP”, że jej ugrupowanie chciałoby połączyć dwa pomysły. Jeden został opracowany przez zespół pod jej kierownictwem, drugi wymyśliła Fundacja Sztuka Media Film. Pierwszy zakłada dotację budżetową w wysokości 0,5 proc. wydatków państwa (w 2019 r. byłoby to 2,1 mld zł). Druga, że media publiczne dostaną 5 zł miesięcznie za każdego Polaka (2,3 mld zł rocznie).

REKLAMA

„Każdej partii będzie łatwiej przekazać na media część wpływów z podatków niż zachęcić obywateli do uiszczania opłaty, bo abonament RTV od lat jest masowo bojkotowany. Według GUS telewizor ma 96,4 proc. z 13,6 mln gospodarstw domowych, ale – jak podaje KRRiT– abonament płaci ledwie 990 tys.”  - kwituje "Dziennik Gazeta Prawna"

Ja nie uwierzę w likwidację abonamentu RTV, dopóki nie zostanie przyjęta stosowna ustawa. O różnych pomysłach odnośnie finansowania TVP i PR słucham od 11-12 lat, odkąd Donald Tusk jednym tchem obiecywał zniesienie opłat na media publiczne i wprowadzenie podatku liniowego. Jakoś nic nie wyszło ani z jednego, ani z drugiego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA