ZUS przypomina: zbliża się ważna data dla milionów przedsiębiorców
Przedsiębiorcy, którzy w 2024 roku prowadzili działalność opodatkowaną podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mają obowiązek rozliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 rok. Czasu jest niewiele – termin mija 20 maja.

Składka zdrowotna powinna zostać rozliczona w ciągu niespełna miesiąca. 20 maja 2025 r. jest ostatnim dniem na złożenie dokumentów za kwiecień 2025 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r. Jest to także termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2025 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.
Rozliczenie składki zdrowotnej
Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS podkreśla, że obowiązek rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r. dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również osób, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2024 r. nawet tylko jeden dzień.
Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że zapłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest:
- wyższa niż ustalona, to przedsiębiorcy przysługuje zwrot – chyba że ma zaległości z tytułu składek lub pobrał nienależne świadczenie z ubezpieczenia społecznego,
- niższa niż ustalona, to prowadzący działalność musi dopłacić różnicę wraz ze składką za kwiecień 2025 r. do 20 maja 2025 r.
Od 2026 r. składka zdrowotna dla przedsiębiorców może być niższa. Nowe przepisy uchwalono 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL. Senat nie wniósł poprawek do ustawy, ale wszystko zależy od podpisu prezydenta. O zawetowanie ustawy apelowali do Andrzeja Dudy kandydaci na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (Lewica), Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska.
Obniżenie składki ma kosztować 4,6 mld zł, zmiany obejmą około 2,6 mln przedsiębiorców.
Więcej informacji dla przedsiębiorców znajdziesz na Bizblog.pl:
Ważą się losy niższej składki zdrowotnej
Jakie zmiany zakłada nowelizacja? Przedsiębiorcy na skali podatkowej i rozliczający się podatkiem liniowym będą płacili 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, a po osiągnięciu dochodu powyżej 150 proc. wartości przeciętnego wynagrodzenia - 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz 4,9 proc. od nadwyżki powyżej 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Rozliczający się ryczałtem od przychodów będą płacili 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W przypadku gdy przychody przekroczą trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, to stawka wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz 3,5 proc. od nadwyżki powyżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową będzie to 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Nie zmieni się wysokość składki płaconej przez pracowników na etacie.