REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki /
  3. Prawo

ZUS ma dla emeryta dobrą nowinę. Od października niższy podatek, wyższe świadczenie

ZUS postanowił umilić jesienny czas rencistom i emerytom. Informuje ich o zmianach dotyczących stawek od podatku dochodowego. Ci otrzymujący najniższe uposażenia muszą jednak mocno wysilić wzrok. Jest bowiem ryzyko, że różnicy specjalnie nie zauważą.

27.09.2019
12:14
REKLAMA

Już od najbliższego wtorku 1 października wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. To dobra okazja dla ZUS-u, żeby tym razem przekazał jednak dobrą nowinę.

REKLAMA

Bizblog.pl poleca:

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści. Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto, świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie — czytamy w komunikacie ZUS

ZUS: zysk "na czysto" to 8 zł

Według Piotra Ciszewskiego, eksperta podatkowego w firmie inFakt, najważniejszą zmianą wprowadzoną na mocy znowelizowanej ustawy jest obniżenie stawki pierwszego progu podatkowego. Z uwagi na rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy według stawki 18 proc. dla miesięcy: styczeń – wrzesień oraz według stawki 17 proc. dla przychodów uzyskanych od października do grudnia ustawodawca wprowadza za cały rok podatkowy stawki 17,75 proc. wskazuje.

Obniżona z 18 do 17 proc. stawka ma być automatycznie stosowana wobec wszystkich klientów ZUS, których roczny dochód nie przekracza 85 tys. 528 zł. Szacuje się, że będzie to dotyczyć ok. 60 proc. podatników 

ZUS w swojej informacji szczególnie wypina z dumą pierś, pisząc o rencistach i emerytach, którzy otrzymują od państwa najniższe uposażenia. To 1,1 tys. zł brutto, czyli 935 zł na rękę. Po tych podatkowych zmianach mają zyskać na czysto całe 8 zł dodatkowo miesięcznie. Czyli niecałe 100 zł w skali roku.

Jednocześnie ZUS przypomina, że ponieważ zmiany wchodzą w życie z początkiem października, to realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc.

Zmiany dotyczą nie tylko modyfikacji najniższej stawki

Obniżka najniższej stawki PIT to nie jedyna zmiana. Nowe regulacje zakładają obniżenie kosztów pracy przez podniesienie o co najmniej dwa razy kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

REKLAMA

Jak wskazuje serwis podatki.biz, roczny zysk podatnika, który zarabia 2250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.), wyniesie 472 zł. Natomiast przy zarobkach 4765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA