REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Prąd z wiatru byłby za tani. Rząd nie pozwoli Polakom na stawianie wiatraków przy domach

Z jednej strony rząd chwali się podpisaniem z krajami nadbałtyckimi deklaracji energetycznej, dzięki czemu już w 2030 r. mamy pozyskiwać z Bałtyku nawet 6 GW, z drugiej uparcie – mimo apeli ekspertów – wstrzymuje rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Hamulec w postaci niesławnej zasady 10H cały czas jest zablokowany, a rzecznik rządu informuje o nowych „wątpliwościach”, które rzekomo się pojawiły w tej sprawie.

02.09.2022
12:37
OZE-w-Polsce-rekordowy-udzial
REKLAMA

Trudno zliczyć obietnice rządu dotyczące modyfikacji zasady 10H, która od 2016 r. skutecznie hamuje rozwój wiatrowej energetyki na lądzie. Chociaż eksperci wskazują, że to zdecydowanie najtańsze źródło energii. Nawet 4-5 razy tańsze od źródeł węglowych czy gazowych.

REKLAMA

Obecnie ceny energii konwencjonalnej są już na takim poziomie, że nie możemy sobie pozwolić dalej na blokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej – uważa Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.

Okazuje się, że to co ekspertom nie przychodzi do głowy, politycy realizują bez mrugnięcia okiem.

Pojawiają się pewnego rodzaju wątpliwości dotyczące odległości, jaka miałaby być między poszczególnymi elementami infrastruktury, w szczególności infrastruktury mieszkalnej w zakresie budowania tego typu obiektów – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Zasada 10H jeszcze poczeka

Przypomnijmy: zgodnie z zasadą 10H wiatraki nie mogą powstawać w mniejszej odległości od zabudowań niż 10-krotność ich całkowitej wysokości. Tymczasem proponowane zmiany tych regulacji zakładają, że samorządowcy będą mogli obejść zasadę 10H, jeżeli pozwoli na to miejscowy plan zabudowy.

Z zastrzeżeniem, że nawet wtedy odległość turbin od zabudowań nie może być mniejsza niż 500 metrów. Projekt zmian dotyczących zmiany zasady 10H jest już w Sejmie, pod lupą Biura Legislacyjnego, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych. Na razie politycy nie potrafią wskazać terminu, w którym mógłby trafić na plenarne obrady Sejmu.

Mogę powiedzieć tyle, że polskiemu rządowi zależy, aby ten projekt został przyjęty – zapewnia Piotr Muller.

Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, w rozmowie z Bizblog.pl wyraża nadzieję, że wszelkie wątpliwości będą niezwłocznie rozwiane i Sejm zajmie się projektem modyfikacji zasady 10H już na pierwszych posiedzeniach po wakacjach parlamentarnych. Nie licząc obecnych obrad, które poświęcone są w pierwszej kolejności dodatkowi energetycznemu, posłanki i posłowie ponownie na Wiejskiej w Warszawie mają spotkać się między 14 a 16 września. Potem jeszcze 28-29 września i od 5 do 7 października.

Zielona energia ani 100 tys. nowych miejsc pracy nie przekonują rządu

Gajowiecki nie ma wątpliwości: wskazana obecnie w projekcie ustawy minimalna 500 m odległość wiatraka od zabudowań jest bezpieczna i stanowi obowiązuje w większości państw europejskich, gdzie energetyka wiatrowa rozwinęła się na większą skalę. A rozwój energetyki wiatrowej na lądzie to dla Polski szereg korzyści – od bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, przez czyste powietrze, aż po obniżanie cen prądu dla przemysłu i gospodarstw domowych. Zyskać ma też cała gospodarka. 

Szacuje się, że dzięki tej zmianie powstanie nawet do 100 tys. nowych miejsc pracy, a w polskich fabrykach wydanych zostanie nawet 60 mld zł, które wspierać będą rozwój naszej gospodarki – twierdzi szef PSEW.

REKLAMA

Drugie tyle miejsc pracy powinno powstać w wersji offshore. Piotr Czopek już wcześniej sugerował, że w ten sposób tworzy się alternatywa dla górników, których jest w branży mniej niż 80 tys. 

Zapominamy o tym, że OZE mogą determinować powstanie nowych miejsc pracy i to skuteczniej niż energetyka konwencjonalna – przypomina Piotr Czopek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA