REKLAMA

Polska kupuje złoto jak najęta. Jesteśmy światowym liderem

Polska konsekwentnie buduje swoje rezerwy złota i w zakupach wyprzedziła inne kraje. Jak podaje Światowa Rada Złota, w III kw. 2024 r. Narodowy Bank Polski (NBP) był największym nabywcą tego kruszcu na świecie. Od lipca do końca października nasz bank centralny kupił 42 tony. Światowa Rada Złota wskazuje, że w minionym kwartale tylko garstka banków centralnych (głównie z Europy Środkowej i Wschodniej) zgłosiła takie zakupy. Po co Polsce tyle złota?

Polska kupuje złoto jak najęta. Jesteśmy światowym liderem
REKLAMA

Z informacji NBP wynika, że bank kupił w październiku 240 tys. uncji złota (ok. 7,5 tony). Od początku roku nabył już 2,2 mln uncji złota. W sumie Polska posiada 13,734 mln uncji złota, którego wartość szacuje się na ponad 152,9 mld zł. Z kalkulacji firmy Tavex wynika, że w sumie nasze rezerwy złota wynoszą 427 ton i stanowią 17,73 proc. udziału w całości aktywów rezerwowych. A to oznacza, że do celu wyznaczonego przez prezesa NBP, brakuje niecałych 3 pp.

REKLAMA

W lutym 2024 r. prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że Zarząd banku centralnego podjął decyzję o zwiększaniu do 20 proc. udziału złota w oficjalnych aktywach rezerwowych do końca 2025 r.

Poziom 20 proc. udziału złota w rezerwach jest charakterystyczny dla krajów najbogatszych, najbardziej bezpiecznych i najbardziej wiarygodnych - wyjaśnił wówczas powody decyzji prezes NBP.

Jak widać, nasz bank centralny konsekwentnie dąży do wyznaczonego sobie celu.

Zakup złota. Na świecie spowolnienie, Polska kupuje tony

Decyzja NBP o zakupie złota jest dość zaskakująca, bo Światowa Rada Złota wskazuje na globalne spowolnienie. W III kw. 2024 r. banki centralne kupiły w sumie 186 ton tego kruszcu - to o 49 proc. mniej niż w III kw. 2023 r., gdy świat kupił rekordowo ok. 364 tony.

Jednak eksperci z Tavex zwracając uwagę na ten spektakularny spadek, przypominają, że procentowy spadek w przypadku zakupu złota przez banki centralne, pojawia się z uwagi na relatywnie wysoki punkt odniesienia, czyli rekordowych ostatnich dwóch lat. Z kolei Światowa Rada Złota wskazuje na podstawie oświadczeń niektórych banków centralnych, że powodem spowolnienia był również gwałtowny wzrost cen złota od marca br.

Dlaczego więc NBP nadal kupuje złoto? Eksperci z Tavex podają dwa powody. Pierwszym jest wzmocnieniem postrzegania stabilności finansowej Polski. A drugi wynika ich zdaniem z naszego geograficznego położenia i ryzyk geopolitycznych za naszą wschodnią granicą. A złoto to nie tylko zabezpieczenie, tzw. bezpieczna przystań, ale i kluczowy element budowania zaufania na arenie międzynarodowej.

Pomimo procentowych spadków i spowolnienia widać już gołym okiem, że gdy dołożymy jeszcze IV kw., ten rok i tak będzie bardzo udany na tle historycznej średniej i wciąż można mówić o sporym zainteresowaniu kruszcem ze strony banków centralnych, wśród których zakupowy prym wiódł w III kw. nie kto inny, jak Narodowy Bank Polski – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

Więcej o złocie przeczytasz na Bizblog.pl:

SPRAWDŹ OFERTĘ
eToro
Najlepsza platforma tradingowa
eToro
Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

Rezerwy złota. Ambitny cel Polski

Po październikowych zakupach NBP już brakuje ponad 2 pp., aby zrealizować swój plan i zwiększenia udziału złota w krajowych rezerwach walutowych do poziomu 20 proc.

Jak wyglądamy na tle innych krajów? Nasze ok. 427 ton złota to mały ułamek tego, co posiadają w swoich rezerwach światowi liderzy. Liderem są Stany Zjednoczone z 8133,46 ton złota, na drugim miejscu Niemcy - 3351,53 ton, a na trzecim Włochy - 2451,84 ton złota w rezerwach.

Światowy wyścig po złoto jednak trwa.

Pomimo ostatnich spadków cen, złoto monetarne pozostaje kluczowym elementem dywersyfikacji rezerw walutowych na całym świecie. Globalny popyt na ten kruszec sprawia, że jest jednym z najbardziej pożądanych aktywów, o które rywalizują państwa na wszystkich kontynentach. W obecnych czasach geopolitycznych napięć, złoto staje się gwarantem bezpieczeństwa finansowego dla wielu krajów – wyjaśnia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

REKLAMA

I uważa, że Polska strategia zakupów złota to nie tylko krok w stronę większej stabilności finansowej, ale również sygnał, że nasz kraj traktuje bezpieczeństwo gospodarcze priorytetowo.

W obliczu zmieniającego się krajobrazu globalnej ekonomii i polityki, złoto niezmiennie pozostaje symbolem wartości i gwarancją stabilności – dodaje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA