REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Na zielonej energii możemy zarobić krocie. Im szybciej się zdecydujemy, tym lepiej

Do tej pory pokutowało takie myślenie: może i ta zielona energia jest w porządku, ale zanim zacznie się z niej czerpać, trzeba być przygotowanym gigantyczne nakłady finansowe. Ale najnowszy raport naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazuje, że takie stawianie sprawy przez lata było błędem. Im szybciej świat przejdzie na energię odnawialną, tym więcej kasy zaoszczędzi.

25.09.2022
10:52
OZE-pieniadze-paliwa-kopalne
REKLAMA

Jak przyznaje autor raportu dr Rupert Way, badacz w Smith School of Enterprise and the Environment, wcześniejsze modele wskazywały, że przejście na zieloną energię wiążę się z konkretnymi wydatkami, co dosyć skutecznie zniechęcało inwestorów. Teraz okazuje się, że to nie jest do końca prawda.

REKLAMA

Koszty czystej energii gwałtownie spadły w ciągu ostatniej dekady, znacznie szybciej niż przewidywały to modele – przyznaje dr Rupert Way.

Raport Uniwersytetu Oksfordzkiego przekonuje, że skalowanie kluczowych technologii ekologicznych będzie nadal obniżać ich koszty, a im szybciej na taki krok zdecyduje się świat – tym więcej zaoszczędzi.

Zielona energia, czyli 12 bilionów dolarów

Zysk świata po przejściu na zieloną energię ma być wyraźny. Taka energetyczna zmiana może przynieść oszczędności rzędu co najmniej 12 bilionów dolarów w porównaniu z kontynuacją obecnego poziomu zużycia paliw kopalnych. W scenariuszu szybkiego przejścia system energetyczny jest wolny od paliw kopalnych do 2050 r.

Wtedy też ma być o 55 proc. więcej usług energetycznych w skali globalne niż obecnie. Wszystko dzięki zwiększeniu wykorzystania energii słonecznej, wiatrowej, akumulatorów, pojazdów elektrycznych i czystych paliw, takich jak zielony wodór. 

Przyspieszenie przejścia na energię odnawialną jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, nie tylko dla planety, ale także dla kosztów energii – czytamy w raporcie.

OZE tańsze od paliw kopalnych

Przy okazji tworzenia raportu naukowcy odkryli, że koszt energii słonecznej spadł dwa razy szybciej niż sugerowały to wcześniej najbardziej ambitne prognozy. Tym samym wyszło na jaw, że w ciągu ostatnich 20 lat poprzednie modele poważnie przeszacowały przyszłe koszty kluczowych technologii czystej energii w stosunku do rzeczywistości. 

Istnieje wszechobecne błędne przekonanie, że przejście na czystą, zieloną energię będzie bolesne, kosztowne i będzie oznaczało wyrzeczenia dla nas wszystkich – ale to po prostu niesłuszne – tłumaczy profesor Doyne Farmer, kierujący zespołem, który przeprowadził badanie w Institute for New Economic Thinking w Oxford Martin School.

REKLAMA

Przeprowadzone badania naukowców wskazują, że nie dość, że odnawialne źródła energii są coraz tańsze, to w dodatku w najbliższych latach mają stać się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem finansowo niż paliwa kopalne - w niemal wszystkich zastosowaniach. 

Całkowite zastąpienie paliw kopalnych czystą energią do 2050 roku pozwoli nam zaoszczędzić biliony – nie ma wątpliwości prof. Farmer.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA