REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Zablokowany PESEL? Nikt cię nie naciągnie, nawet ty sam siebie

Wyłudzanie pożyczek na wykradzione dane osobowe ma stać się o wiele trudniejsze. Od 1 czerwca wszystkie instytucje finansowe, głównie banki i SKOK-i, będą miały obowiązek weryfikować, czy dany PESEL nie jest zastrzeżony przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki. Zablokowanie numeru było możliwe już od listopada zeszłego roku, ale dopiero teraz to rozwiązanie będzie realnie chroniło nas przed nieautoryzowanym użyciem danych osobowych. Ale autoryzowanym również, bo zablokowany PESEL uniemożliwi nam zaciągnięcie nowych zobowiązań.

23.05.2024
15:22
Zablokowany PESEL? Nikt cię nie naciągnie, nawet ty sam siebie
REKLAMA

Ochrona danych osobowych od dłuższego czasu jest w Polsce traktowana poważnie i wiele osób ma świadomość zagrożeń związanych z dostępem do tych danych, ale w całym systemie przez długi czas była poważna luka, a był nią stosunkowo łatwy dostęp do numerów PESEL. Od 17 listopada można swój PESEL zastrzec, ale dopiero od 1 czerwca tego roku banki będą miały obowiązek weryfikować, czy nasz PESEL jest zastrzeżony.

REKLAMA

Nikt już na ciebie nie weźmie kredytu

Od 1 czerwca 2024 roku banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy czy podjęciem innych czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Co najważniejsze, nowe prawo stanowi, że obywatele nie będą od tego czasu obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia.

Więcej wiadomości na temat regulacji unijnych

Od czerwca 2024 r. przed zawarciem umowy firmy i instytucje finansowe sprawdzą status twojego numeru PESEL. Dzięki temu nikt nie weźmie na ciebie kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty – zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Warto zaznaczyć, że jeśli mówi się o tym, że po zastrzeżeniu numeru PESEL nikt na ciebie nie weźmie kredytu, dotyczy to również... ciebie. Uniemożliwi nam to zresztą nie tylko wzięcie nowej pożyczki, ale także zwiększenie zadłużenia w ramach posiadanego produktu finansowego czy nawet wypłacenie większej sumy gotówki w placówce banku.

Czy to oznacza, że zastrzeganie PESEL-u nie ma sensu, bo sami sobie tym skomplikujemy życie? Oczywiście nie, to właśnie pokazuje, jak bardzo będzie to skuteczne. A sposób na to, by nie utrudnić sobie załatwienia ważnych spraw w banku, jest bardzo prosty – wystarczy tymczasowo wycofać zastrzeżenie numeru PESEL, załatwić to, co chcemy załatwić i następnie zastrzec ponownie.

Jak zastrzec swój PESEL?

REKLAMA

Możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL dała znowelizowana ustawa o ograniczaniu niektórych skutków kradzieży tożsamości, a jej głównym celem jest zwiększenie ochrony przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych i ograniczenia skali zjawiska wyłudzania środków finansowych poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych na inną osobę.

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi elektroniczny rejestr zastrzeżeń numerów PESEL i każdy obywatel może – także elektronicznie – w każdej chwili zastrzec albo zweryfikować informację o aktualnym zastrzeżeniu swojego numeru PESEL Najłatwiej zrobić to w aplikacji mObywatel.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA