REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Nieoczekiwany zwrot ws. zasiłku opiekuńczego. Polacy, nie rozpaczajcie, rząd zmienił zdanie

Po czterech miesiącach dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał zostać wygaszony. Marlena Maląg poinformowała, że świadczenia po 12 lipca nie będzie można już otrzymać. Później coś jednak się zmieniło, po czym minister zapowiedziała jego przedłużenie do 26 lipca

09.07.2020
12:46
zasiłki-macierzyńskie-resort-rodziny-nowelizacja
REKLAMA

Najpierw w czwartek poszła w Polskę informacja, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie w najbliższy poniedziałek 12 lipca zniesiony. Wyglądało na to. że po czterech miesiącach MRPiPS uznało, że pieniądze z ZUS-u nie będą już rodzicom potrzebne.

REKLAMA

A potem nagle się okazało, że wcale nie. Marlena Maląg poprawiła się i stwierdziła, że będzie inaczej i rząd przedłużył wypłaty świadczeń o kolejne 2 tygodnie do 26 lipca.

To jeszcze nie koniec

Nie zamierzamy już od poniedziałku przedłużać opieki nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach

– poinformowała w Poranku Rozgłośni Katolickich minister rodziny Marlena Maląg.

Minęły dwie godziny i nastąpiła zmiana zdania, - świadczenia pozostaną i będą funkcjonować dłużej o kolejne dwa tygodnie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony o kolejne dwa tygodnie, do 26 lipca

– poinformowała minister Maląg.

Przedostatni gwizdek

Aby otrzymać zapomogę, konieczne jest złożenie oświadczenia „o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna” do płatnika składek (pracodawcy) lub zleceniodawcy.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą obiegać się ubezpieczeni rodzice dzieci do 8 roku życia. Przysługuje on w przypadkach, kiedy z powodu pandemii żłobek, przedszkole lub szkoła są zamknięte, albo gdy rodzic decyduje się nie posyłać nigdzie dziecka i chce samodzielnie sprawować nad nim opiekę.

REKLAMA

Podobnie jest w przypadkach osób z niepełnosprawnościami. Zasiłek obejmuje opiekę nad młodzieżą do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA