REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zakaz handlu unieważniony. Netto to ostatni i duży gracz, który otwiera sklepy w niedzielę

Stało się. Decyzja Biedronki o otwarciu sklepów w niedziele pociągnęła za sobą lawinę. Za liderem polskiego rynku spożywczego poszły wszystkie największe marki. Jako ostatnia dołączyła do nich Netto. (fot: wojkowiczanin/wikipedia.org.CC BY-SA 3.0)

22.09.2021
13:26
Zakaz handlu w niedzielę. Netto to ostatni poważny gracz, który otwiera sklepy
REKLAMA

„Większość sieci handlowych w Polsce otworzyła swoje sklepy w niedzielę, korzystając ze statusu placówki pocztowej. Również Netto, jako jeden z ostatnich detalistów na polskim rynku, podjęło decyzję o podpisaniu umowy z operatorem pocztowym” – pisze sieć w komunikacie prasowym.

REKLAMA

Netto, tak samo jak konkurenci, zdecydowała się skorzystać z wyjątku od zakazu handlu w niedziele, jaki stanowi działalność pocztowa. Sieć podpisała umowę z InPostem i to właśnie przesyłki tej firmy będziemy mogli odbierać u Duńczyków.

Na start, czyli 26 września, Netto otworzy 27 sklepów. Tydzień później w niedziele do dyspozycji klientów będzie 100 placówek (sieć po przejęciu Tesco ma ich ogółem około 700), które będą otwarte w godzinach 9.00-19.00.

Netto jest ostatnim dużym graczem na rynku spożywczym, który zdecydował się podpiąć pod status placówki pocztowej. Wcześniej ten sam manewr zastosował:

  • Auchan
  • Lidl
  • Kaufland
  • Carrefour
  • Biedronka
  • Dino

Co ciekawe, decyzje Auchan i Netto zostały ogłoszone tuż po przegłosowaniu przez Sejm przepisów uszczelniających zakaz. W myśl nowego prawa przywilej otwierania się w ostatni dzień tygodnia zostanie zarezerwowany dla punktów, w których odbiór przesyłek kurierskich jest działalnością dominującą.

W praktyce wymiecie to w niedziele zdecydowaną większość sklepów. Z wyjątków zapisanych w ustawie będą korzystać głównie placówki, które mogą wytłumaczyć się przed kontrolerami tym, że handel prowadzony jest przez właściciela. Notabene, nowelizacja mocno poszerza katalog osób, które mogą mu pomagać przy kasie.

Kiedy parlament uszczelni zakaz handlu?

Zanim nowe przepisy przejdą przez całą ścieżkę ustawodawczą, minie trochę czasu. Najbliższe posiedzenie Senatu jest zaplanowane na 7 i 8 października. Ale czy senatorowie ot tak przyklepią propozycje Sejmu? Rok temu izba wyższa przygotowała przecież projekt, który na czas pandemii miał całkowicie znieść ograniczenia.

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Senacie większości. Parta rządząca musi liczyć na poparcie senatorów Lewicy i PSL-u. Koalicja Obywatelska w trakcie sejmowego głosowanie pokazała, że jest przeciwko zakazowi.

Nawet jeżeli inicjatorzy uszczelniania przepisów odniosą sukces, wejście w życie ustawy potrwa aż 3 miesiące. Biorąc pod uwagę, że przed świętami Bożego Narodzenia mamy serię handlowych niedziel, sieci mogą być spokojne. W tym roku nic już im nie grozi. Zakaz handlu w niedziele został przez nie tymczasowo unieważniony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA