REKLAMA

Sieci handlowe wykorzystują swoją przewagę? UOKiK dokładnie im się przyjrzy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi, czy Żabka, Dino i Selgros wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Jak tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny, zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez te sieci handlowe.

Żabka, Dino i Selgros i pod lupą UOKiK. Apel do rolników
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

UOKiK prowadzi obecnie badanie rynku i sprawdza, czy warunki usług świadczonych przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych mogą stanowić przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Sprawdzane usługi polegają na wykonywaniu na rzecz dostawcy rozmaitych świadczeń związanych ze sprzedażą towarów, np. z zakresu marketingu czy logistyki. Sieć pobiera w zamian za nie różnego rodzaju opłaty okołosprzedażowe.

REKLAMA

UOKiK po kolei sprawdza każdą z sieci

To nie pierwszy raz, gdy Urząd sprawdza sieci handlowe. Wcześniej prowadził już postępowania wyjaśniające oparte na ustaleniach tego badania dla spółek Carrefour i Auchan Polska. Teraz prezes UOKiK sprawdzi praktyki Żabka Polska, Dino Polska i Transgourmet Polska (właściciel sieci Selgros Cash & Carry).

Dwaj ostatni przedsiębiorcy pobierają od dostawców produktów rolno-spożywczych opłaty za transport produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów.

Z tego względu pobieranie specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów. Ponadto zakres niektórych usług świadczonych przez trzy spółki na rzecz dostawców może być określany w niejasny sposób.

I dodaje, że takie praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

Jakie kary grożą sieciom?

Postępowania wyjaśniające toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom - przypomina UOKiK. Jeśli w ich trakcie potwierdzi się, że sprawdzane praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, wówczas prezes UOKiK może postawić zarzuty przedsiębiorcom.

Organizatorom sieci handlowych może grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu. Za podobne praktyki Prezes Urzędu nałożył w listopadzie 2021 r. karę 76 mln zł na spółkę Eurocash.

Ponadto UOKiK przygotowuje raport dotyczący opłat za usługi świadczone przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych.

UOKiK apeluje do dostawców

REKLAMA

Zgłoszenia nieprawidłowości można zgłaszać przez specjalny formularz na stronie UOKiK.

Czytaj także: Często kupujecie ich produkty, ale one nie lubią płacić kontrahentom. Kary dla trzech dużych firm

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA