REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Auchan nie ma lekko w Polsce. Trwa bojkot konsumencki, a teraz jeszcze ma na karku UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające w sprawie sposobu działania Carrefour i Auchan w Polsce. UOKiK ma podejrzenia, że obie francuskie sieci wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych, co od kilku lat jest w Polsce zakazane.

30.05.2022
9:44
Auchan i Carrefour pod lupą UOKiK-u. Podejrzenie wykorzystywania przewagi kontraktowej
REKLAMA

UOKiK wziął pod lupę praktyki spółek Carrefour i Auchan Polska. Przedsiębiorcy polegające na wymaganiu od dostawców produktów rolno-spożywczych opłat za transport swoich produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów.

REKLAMA

Problem polega na tym, że centralny system dystrybucji towarów jest integralną częścią modelu biznesowego samych sieci handlowych, więc – jak argumentuje UOKiK – koszty jego organizacji powinny ponosić we własnym zakresie. Urząd uważa, że pobieranie specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów.

Wszcząłem postępowania wyjaśniające, aby dokładnie sprawdzić, czy część opłat pobieranych od dostawców, w tym rolników, nie ma na celu nieuczciwego przerzucenia na nich kosztów działalności sieci handlowych.

– mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Wątpliwości UOKiK-u budzi też to, że zakres usług marketingowych świadczonych przez obie spółki na rzecz dostawców, może być określany w niejasny sposób. Chróstny zwraca uwagę, że nieprecyzyjne określenie usług, które mają być świadczone przez sieci, może powodować, że dostawcy na etapie zawierania umowy mogą nie wiedzieć, jakie konkretnie działania powinny być realizowane przez sieci na ich rzecz.

Poproszone przez Bizblog.pl o odniesienie się do komunikatu UOKiK-u biuro prasowe Carrefoura odmówiło komentarza. Nie komentujemy tej sprawy, ponieważ toczy się w niej aktualnie postępowanie wyjaśniające – wyjaśniono. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi ze strony Auchan Polska.

Biedronka już dostała karę

To kontynuacja naszych działań dotyczących praktyk sieci handlowych związanych z pobieraniem opłat od dostawców. Kończymy również badanie rynku, z którego opublikujemy raport – mówi prezes UOKiK-u. Nie wykluczamy nowych postępowań w sprawie praktyk kolejnych spółek – dodaje.

REKLAMA

Urząd podkreśla, że na razie postępowania toczą się w sprawie, a nie przeciwko Carrefourowi i Auchan, ale jeśli podejrzenia UOKiK-u potwierdzą się, urząd może postawić zarzuty obu sieciom. Właścicielom sieci handlowych może wówczas grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu. Za podobne praktyki UOKiK nałożył w listopadzie 2021 r. karę 76 mln zł na Eurocash. To jednak nic w porównaniu z karą 723 mln zł, jaką UOKiK nałożył na właściciela Biedronki pod koniec 2020 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA