REKLAMA

Połowa sklepów źle oznacza ceny towarów. Główni podejrzani: Biedronka, Lidl, Auchan...

Ponad połowa sklepów źle eksponuje ceny towarów, a aż 15 proc. partii produktów było źle oznaczonych ceną. Takie wnioski płyną z kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową w 2021 roku. Wśród sieci, które wielokrotnie łamały przepisy, UOKiK wymienia Biedronkę, Auchan, Kaufland, czy Polo Market. Dziś, gdy z powodu inflacji trudno nadążyć za wzrostem cen, problem złych oznaczeń produktów jest jeszcze poważniejszy.

Ceny żywności. Ponad połowa sklepów źle oznacza towary
REKLAMA

Prawie pół miliona partii produktów pod lupą UOKiK. Ponad 15 proc. z nich było źle oznaczone ceną – brakowało informacji o cenie jednostkowej lub jej w ogóle nie było – informuje UOKiK, podsumowując raport z kontroli podlegającej mu Inspekcji Handlowej. Skontrolowano 2835 placówek, w tym 1683 placówki detaliczne i 619 placówek należących do sieci handlowych.

REKLAMA

Kontrole polegały na sprawdzaniu, czy w miejscu sprzedaży detalicznej lub w miejscu świadczenia usług uwidaczniano w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen, ceny towarów czy usług oraz ceny jednostkowe. Porównywano też zgodność uwidocznionych cen z cenami zakodowanymi w kasie, w czytniku oraz informacjami podanymi w materiałach reklamowych.

Niestety kontrole wypadły nie najlepiej. Nieprawidłowości stwierdzono aż w 1470 placówek, czyli 51,9 proc. skontrolowanych. Ich odsetek był najwyższy w przypadku placówkach detalicznych i sklepów należących do sieci handlowych. Tu odsetek nieprawidłowości wyniósł odpowiednio 57 i 55 proc.

https://uokik.gov.pl/img/fcd23829.png

Firmy, w stosunku do których stwierdzono w 2021 r. niejednokrotne łamanie przepisów, to:

  • Jeronimo Martins Polska S.A.,
  • Lidl Sp. z o. o. Sp. k.,
  • Delikatesy Centrum Sp. z o. o.,
  • Auchan Polska Sp. z o. o. ,
  • Kaufland Polska Markety Sp. z o. o. Sp. j.,
  • Frapo Dystrybucja Sp. z o. o. (POLOmarket),
  • Nasza Tradycja Sp. z o. o. (Intermarche Super),
  • ZPOW Orzech Sp. z o. o.

Brak cen jednostkowych

Łącznie sprawdzono prawie pół miliona partii produktów, a sposób oznakowania ceną był niewłaściwy w przypadku aż 78 tys. partii, czyli 15 proc. W przypadku sklepów nieprawidłowości były następujące:

  • brak cen przy 12 653 partiach wyrobów (2,5 proc. zbadanych),
  • nieprawidłowe oznaczenia ceną w przypadku 2696 partii produktów (0,5 proc. skontrolowanych),
  • brak cen jednostkowych przy 59 785 partiach wyrobów (12 proc. skontrolowanych), a przy 3 720 partiach błędnie wyliczono cenę jednostkową.
REKLAMA

W sklepach porównano zgodność cen uwidocznionych z cenami zakodowanymi w kasie. Niezgodności na niekorzyść konsumentów stwierdzono w 84 placówkach, czyli w co dwudziestej. Sprawdzano też rzetelność obsługi konsumentów, czyli czy w przypadku produktów sprzedawanych na wagę sprzedawcy odliczają wagę opakowania, czy nie. Nieprawidłowości stwierdzono w 95 przypadkach, czyli także w co dzwudziestym sklepie.

 class="wp-image-1841689"
Źródło: IH
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA