REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Koniec z radosnym rżnięciem drzew? Unia Europejska nakaże nam dbać o lasy i łąki. Oj, będą problemy

Redukcja emisji dwutlenku węgla to zbyt mało. By uniknąć katastrofy klimatycznej, musimy nauczyć się go pochłaniać. A nie ma lepiej sprawdzonych metod od tych naturalnych. Unia Europejska za chwilę nam to uprzytomni.

08.07.2021
8:24
Ochrona środowiska. Unia nakaże nam dbać o lasy i łąki, będzie zakaz swobodnej wycinki
REKLAMA

Unia Europejska chce postawić na ochronę lasów i łąk i innych pochłaniaczy dwutlenku węgla - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters. Komisja Europejska policzyła sobie, że tylko w 2918 r. lasy, użytki zielone, tereny uprawne i tereny podmokłe w UE usunęły z atmosfery 263 mln ton ekwiwalentu CO2 netto.

REKLAMA

Unia mówi: więcej lasów

Zdaniem unijnych urzędników zbyt mało. Komisja chce dojść do poziomu 310 mln CO2 rocznie do 2030 r. Ustalenia będą prawnie wiążące i zostaną zaprezentowane 14 lipca razem z innymi działaniami na rzecz ochrony klimatu. Tego samego dnia dowiemy się na przykład, jak wygląda kaganiec, który UE chce nałożyć na branżę lotniczą.

Na razie wiemy, że Unia planuje stworzyć system certyfikatów usuwania CO2. Owe certyfikaty leśnicy i rolnicy mogliby potem sprzedawać firmom emitującym gazy cieplarniane do atmosfery.

Polska ma na pieńku z UE

Polski rząd regularnie staje pod pręgierzem organizacji ekologicznych i unijnych sądów. Po koniec ubiegłego roku Komisja Europejska zaskarżyła nasz kraj przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Przyczyna? Polska ma według UE coraz większy kłopot z przestrzeganiem unijnych dyrektyw, które ustanawiają chroniony obszar Natury 2000.

Marta Grundland z Greenpeace Polska podkreślała wówczas, że w ciągu dwudziestu lat poziom wycinek w polskich lasach wzrósł dwukrotnie, a pod piłę trafią również najstarsze drzewostany jak Puszcza Białowieska.

Zgodnie z danymi Wspólnego Centrum Badawczego KE nasz kraj obok Hiszpanii, Estonii i Portugalii jest w europejskiej czołówce pod względem tempa wycinki drzew. Badania opublikowane w naukowym czasopiśmie Nature wskazują, że w latach 2016-2018 powierzchnia wycinki w Polsce wzrosła niemal o 60 procent.

REKLAMA

Plany Komisji niezbyt wpisują się więc w naszą dotychczasową politykę, ekhm... zarządzania drzewostanem. Na nasze szczęście członkowie państw wspólnoty będą musieli najpierw uzgodnić wspólne stanowisko. A to może nieco potrwać.

Polityki będą następnie negocjowane przez państwa członkowskie i Parlament Europejski, co jest politycznie delikatnym procesem, który może potrwać do dwóch lat

- pisze agencja
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA