Sztuczna inteligencja wydaje się być złotym środkiem w trudnych czasach – także dla Mety. Właściciel Facebooka i Instagrama, odnotowała w pierwszym kwartale tego roku imponujący wzrost zysków. Niestety obawy wciąż budzi sekcja wirtualnej rzeczywistości.

W świecie technologicznych gigantów sztuczna inteligencja wydaje się być złotym środkiem na niepewne czasy. Najnowsze wyniki finansowe Mety i Microsoftu przekraczają oczekiwania analityków, oferując inwestorom promyk nadziei po miesiącach turbulencji wywołanych wojną handlową Trumpa.
Wyniki, które zaraportowała Meta robią wrażenie. Przychody spółki wzrosły o 16 proc., osiągając poziom 42,31 miliarda dolarów (Wall Street oczekiwało wyniku równego 41,4 miliarda dolarów).
Zuckerberg: Meta jest przygotowana
Mark Zuckerberg podczas konferencji inwestorskiej stwierdził, że Meta jest „dobrze przygotowana do nawigowania w niepewności makroekonomicznej”. Firma wypuściła także w tym tygodniu samodzielną aplikację MetaAI i planuje wydać między 64 mld a 72 mld dol. na inwestycje w 2025 roku.
Giełda oczekiwała, że spółka zaraportuje zysk wynoszący 5,28 dol. na każdą z akcji. Meta pokazała 6,43 dol. zysku na akcję. Wzrosła również liczba użytkowników aktywnych każdego dnia - do 3,43 mld (wzrost o 5 proc.).
Akcje Mety wzrosły o 4 proc. po zamknięciu sesji. Wpływ na to miały pozytywne prognozy na kolejny kwartał. Meta przewiduje przychody w przedziale 42,5 mld do. do 45,5 mld dol.

Metaverse w kryzysie
Na tle świetnych wyników finansowych Mety, sytuacja jej działu Reality Labs wygląda znacznie mniej różowo. Firma odnotowała stratę w wysokości 4,2 miliarda dolarów w tym segmencie, a całkowita suma pieniędzy spalonych na rozwój metaverse przekroczyła już 60 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 5 lat.
W zeszłym tygodniu Meta przeprowadziła zwolnienia w dziale Reality Labs, które dotknęły głównie zespoły skupiające się na grach VR i aplikacji fitness Supernatural VR.
Czytaj więcej o big techach:
Meta utrzymuje dwie opowieści o jednej firmie. Jej podstawowy biznes aplikacji nadal rośnie we wszystkich istotnych wskaźnikach. Ale Reality Labs to dziurawe wiadro. W porównaniu rok do roku przychody tego działu spadają, a straty rosną. Przewiduję, że do końca roku Meta zamknie swoje projekty metaverse, takie jak Horizon Worlds – stwierdził Mike Proulx, wiceprezes agencji badawczej Forrester.
Horizon Worlds, społecznościowa aplikacja VR Mety, w której użytkownicy wchodzą w interakcje jako awatary w współdzielonych przestrzeniach cyfrowych, była kiedyś wizytówką metaverse firmy. Jednak nie udało jej się zyskać powszechnej popularności. Meta skupia się obecnie na rozwoju modeli AI Llama, asystencie Meta AI oraz inteligentnych okularach Ray-Ban. Metaverse może jeszcze nie umarł, ale z pewnością nie jest już w centrum uwagi.