REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Ważne informacje ze Stanów Zjednoczonych. Złoty już reaguje

Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu od wielu miesięcy. Jak zauważają analitycy, to obecnie najważniejszy wskaźnik na świecie. Reakcję na jego spadek od błyskawicznie mogliśmy oglądać w Polsce. Złoty umocnił się do dolara najbardziej od czerwca 2022 r.

12.04.2023
19:15
Ważne informacje ze Stanów Zjednoczonych. Złoty już reaguje
REKLAMA

Inflacja w USA spowolniła do 5 proc. w marcu z 6 proc. w lutym., spadając do najniższego poziomu od maja 2021 r. Ceny żywności wykazały najsłabszy wzrost od listopada 2020 r. Wydatnie pomógł w tym spadek cen jaj o 10,9 proc. miesiąc do miesiąca, największy od 1987 roku.

REKLAMA

Koszty dotyczące mieszkań i samochodów („kategoria schronienie”) wzrosły o 0,6 proc. i to one najbardziej podbiły inflację w marcu. Niestety wciąż rośnie inflacja bazowa, która marcu przyspieszyła po raz pierwszy od września o 5,6 proc. Ulubiony miernik inflacji prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella ceny podstawowych usług z wyłączeniem mieszkań spadła do 0,4 proc. w marcu z 0,5 proc. w lutym.

Po ogłoszeniu danych rentowności 2-letnich obligacji skarbowych spadły o około 8 punktów bazowych do 3,95 proc..

Inflacja CPI spada, niepokoi bazowa

Inflacja w USA to obecnie najważniejsza liczba dla rynków finansowych. Właśnie spadła po raz dziewiąty do 5 proc. Cały czas niepokojąca pozostaje wysokość inflacji bazowej, która wynosi 5,6 proc. – napisał w komentarzu Paweł Majtkowski z eToro.

Jak tłumaczy, amerykańska inflacja jest tak istotna, bo wpływa na większość procesów na rynku finansowym – od decyzji FED dotyczących stóp procentowych po wskazania dotyczące ryzyka recesji.

Inflacja CPI spada ponieważ tanieją surowce, natomiast inflacja bazowa dowodzi zakorzeniania inflacji w gospodarce i wskazuje na procesy wzrostu cen niezwiązane ze zmianami cen surowców – wskazuje analityk eToro.

I wyjaśnia, że oba wskaźniki operują na innym koszyku towarów i usług, zatem inflacja bazowa może, tak jak obecnie, pozostawać wyższa od CPI.

Wyliczany przez eToro wskaźnik inflacji w czasie rzeczywistym wskazuje na krótkoterminowe wzrosty – dodaje w komentarzu Majtkowski.

Najpierw podwyżka, a potem obniżki? Radość może być przedwczesna

Z zachowania kontraktów terminowych na stopy procentowe można wywnioskować, że Fed podniesie stopy jeszcze raz na najbliższym posiedzeniu 3 maja.

Poza tym inwestorzy przewidują już, że w tym roku dojdzie do pierwszych obniżek stóp, co może spowodować szybsze odradzanie się rynku kapitałowego w kształcie litery V – zauważa Paweł Majtkowski.

Jonathan Church z Bloomberg Economics jest bardziej sceptyczny. Jego zdaniem Rezerwa Federalna może jeszcze dłuższy czas pilnować wyższych stóp.

Fed będzie musiał schłodzić rynek pracy, aby opanować inflację, biorąc pod uwagę utrzymującą się presję cenową w branżach usług pracochłonnych – zauważa ekspert.

Traci dolar, do złotego spadł najniżej od 10 miesięcy

Bartosz Sawicki, analityk walutowy Cinkciarz.pl, zwraca z kolei uwagę na umocnienie złotego po danych zza oceanu.

Inflacja w USA w marcu ostro wyhamowała, co uderza w dolara. USDPLN w środę pierwszy raz od czerwca 2022 r. znalazł się poniżej 4,25 – podkreśla w komentarzu.

REKLAMA

Jak dodaje, amerykańska waluta jest 15 proc. tańsza niż pół roku temu, gdy kurs dolara zaczynał osuwać się z historycznego szczytu 5,05 zł.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FOREXCOM:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_b558b" } );
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA