REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Miliardy wpłynęły już na nasze konta. Sprawdź, czy wszystko się zgadza - zachęca ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał w piątek, że zakończył operację waloryzowania składek i w jej wyniku na naszych kontach i subkontach przybyło ponad 200 mld zł.  Najwięksi szczęśliwcy na podwyżce zyskali ponad 100 tys. złotych.

14.06.2019
12:42
Składki zwaloryzowane. Na naszych kontach w ZUS przybyło ponad 200 mld zł
REKLAMA

Fot. Arkadiusz Braumberger

REKLAMA

Waloryzacja składek zgromadzonych na naszych kontach i subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest przeprowadzana raz w roku w czerwcu.

To, o ile ZUS podniesie kwoty zapisane na naszych głównych rachunkach zależy od wysokości inflacji i przypisu składek, czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych z poprzedniego roku. Wskaźnik waloryzacji środków na subkontach zależy natomiast od wzrostu PKB w ciągu ostatnich 5 lat.

W tym roku oba wskaźniki waloryzacji były wyższe niż te zanotowane w roku ubiegłym i wyniosły odpowiednio 109,2 proc. oraz 105,01 proc. Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o 214,2 mld zł i wynosi obecnie ponad 2,5 bln zł. Z kolei wartość kapitału zgromadzonego na subkontach wzrosła o blisko 18 mld zł do poziomu 376,6 mld zł - poinformował Bizblog.pl Wojciech Andrusewicz, rzecznik prasowy ZUS.

W sumie na naszych kontach i subkontach w ZUS przybyło ponad 232,2 mld zł.. Łącznie mamy zgromadzone na emeryturę 2,92 bln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje przykład mężczyzny urodzonego w 1959 r., który na swoim koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym 1,25 mln zł, W jego wypadku czerwcowa waloryzacja przyniosła wzrost zapisanych w ZUS-ie środków o 108 tys. zł. Inny ubezpieczony, urodzony w 1960 r., dzięki waloryzacji podniósł stan swojego konta o ponad 103 tys. zł.

Zobacz także:

Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji!

- Apeluję do naszych klientów by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Waloryzacja na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie, daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym obecnie na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji nasi klienci zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy, a niekiedy nawet ponad 100 tys. złotych – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W jaki sposób można dowiedzieć się, ile ubezpieczony w ZUS zyskał na waloryzacji? Jeśli szykuje się do przejścia na emeryturę, może udać się do oddziału i tam u doradcy ZUS sprawdzić, jakie uzyska świadczenie w zależności od tego, w jakim miesiącu złoży wniosek o przyznanie emerytury.

Stan konta i subkonta w ZUS można też sprawdzić, zakładając konto na elektronicznej platformie usług administracji publicznej Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Albo poczekać na list, który lada chwila ZUS wyśle do 20 mln Polaków z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU). Jak dowiedział się Bizblog.pl, doroczna akcja wysyłkowa ruszy już w połowie czerwca.

Uwaga! Nie składaj wniosku o emeryturę w czerwcu!

Czerwcowa roczna waloryzacja nie jest tylko operacją techniczną, polegającą na podwyższeniu kwot zapisanych na rachunkach ubezpieczonych w ZUS-ie. Każdy noszący się z zamiarem przejścia na emeryturę powinien wiedzieć, że czerwiec jest najgorszym miesiącem na składanie wniosków o przyznanie świadczenia, bo jego wartość będzie niższa niż w innych miesiącach.

Wynika to z tego, że w czerwcu środki osób przechodzących na emeryturę są powiększane wyłącznie o waloryzację roczną, a w innych dodatkowo również o kwartalną. Jak wynika z wyliczeń ekspertów, statystyczny ubezpieczony, który przechodzi na emeryturę w czerwcu, może stracić na tym nawet kilkaset złotych.

Bo tak nakazuje ustawa

Zasady waloryzacji reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przy ustalaniu wysokości emerytury kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną jest waloryzowana kwartalnie.

I tak, jeśli ustalanie emerytury następuje:

  • w I lub II kwartale, ale w okresie od początku kwietnia do końca maja 2019 r., to kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji powinna być włączona w cykl waloryzacji, kwartalnych poczynając od I kwartału;
  • w II kwartale, ale w czerwcu 2019, to kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2018 r. zwaloryzowana za 2018 r.) nie podlega żadnej waloryzacji kwartalnej;
  • w III lub IV kwartale 2019 r., to kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2018 r. zwaloryzowana za 2018 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2019 r.

Warto pamiętać o jeszcze jednej prawidłowości. Wniosek o emeryturę najlepiej złożyć po dniu, w którym mamy urodziny. Jeśli przyszedłeś na świat 8 maja, to złóż dokumenty o przyznanie świadczenia po 8 lipca, 8 sierpnia itd. Dlaczego? Ma to związek z ustalaniem prognozowanej długości życia na podstawie tablic ZUS. Dzięki temu emerytura będzie minimalnie wyższa.

REKLAMA

Co zrobić, jeśli ktoś złożył wniosek w czerwcu?

Na szczęście można go wycofać. Ubezpieczony ma na to czas do momentu uprawomocnienia się decyzji, czyli w terminie 30 dni od odebrania poleconego z ZUS z informacją, że świadczenie zostało przyznane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA