REKLAMA

W co zainwestować małe kwoty? Te bezpieczne produkty gwarantują zysk

Masz oszczędności, ale nie są to wysokie kwoty? Lepiej je zainwestować, niż trzymać w przysłowiowej skarpecie. Nie wszystkie produkty inwestycyjne przeznaczone są dla osób dysponujących śmiałymi sumami. Sprawdź, jak bezpiecznie inwestować małe kwoty, a tym samym zarabiać na swoich oszczędnościach.

W co zainwestować małe kwoty? Te bezpieczne produkty gwarantują zysk
REKLAMA

Jak zacząć inwestowanie?

Zanim wybierzesz inwestycję dla siebie, poznaj podstawowe zasady lokowania wolnych środków pieniężnych. Niektórym wydaje się, że obracanie małymi kwotami nie niesie za sobą ryzyka. Niestety, ryzyko inwestycyjne występuje zawsze, ale są sposoby, by skutecznie je ograniczyć. Możesz wybrać bezpieczniejsze produkty, których gwarantem jest na przykład bank.

REKLAMA

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu, określ budżet inwestycyjny. Pamiętaj, aby nigdy nie inwestować wszystkich oszczędności, zapewniając sobie poduszkę finansową. Jest to ochrona na wypadek ewentualnej straty. Ponadto, czasami zainwestowane środki trudno odzyskać natychmiast, dlatego warto mieć coś na czarną godzinę.

Produkty inwestycyjne dla małych oszczędności

Nie musisz dysponować wysokimi kwotami, aby inwestować. Przeciwnie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, obracaj mniejszymi sumami. Produkty, które warto wybrać, to m.in.:

  • lokaty – na podstawie umowy lokaty powierzasz bankowi swoje pieniądze na określony czas w zamian za oprocentowanie. Lokaty najczęściej mają charakter krótkoterminowy i oferują mały zysk. Ponadto zerwanie lokaty przed terminem określonym w umowie może skutkować utratą zgromadzonych odsetek,
  • rachunek oszczędnościowy – najczęściej jest podpięty do rachunku rozliczeniowego i umożliwia gromadzenie oszczędności. Cechuje go elastyczność wpłat i wypłat, ale też niskie oprocentowanie,
  • obligacje skarbowe – ich gwarantem jest państwo, dlatego uchodzą za bardzo bezpieczny produkt. Mają charakter długoterminowy, co pozwala zwiększyć zyski. Oprocentowanie obligacji skarbowych waha się w przedziale 3-7 procent,
  • obligacje komunalne – działają na podobnych zasadach jak obligacje skarbowe, ale ich emitentem jest gmina,
  • kruszce – inwestycja w złoto lub srebro nie wymaga wysokich nakładów, a dodatkowo stanowi dobrą lokatę kapitału w czasie inflacji.

Jak zdywersyfikować ryzyko inwestycyjne?

Ryzyko inwestycyjne to pojęcia, które dotyczy każdego inwestora. Jego poziom nie zależy od ulokowanej kwoty, a specyfiki instrumentu finansowego. Najlepszym przykładem są akcja spółek wchodzących na giełdę, w które inwestycja niesie za sobą duże ryzyko. Natomiast instrumenty o niskim ryzyku to przede wszystkim obligacja skarbowe, lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Ryzyka nie sposób uniknąć, ale można je zminimalizować. W ujęciu finansowym mówimy o jego dywersyfikacji. Jak o nią zadbać? Przede wszystkim unikaj inwestowania w ryzykowne produkty, które „gwarantują” wysoki zysk. Choć możesz dużo zarobić, jeśli inwestycja się nie powiedzie, sporo stracisz.

Strategią, jaką stosują doświadczeni inwestorzy, jest łagodzenie instrumentów o dużym ryzyku takimi, które zapewniają mniejszy zysk, ale też niosą za sobą mniejsze niebezpieczeństwo utraty kapitału. Pamiętaj, że podstawową zasadą jest jego ochrona – bez kapitału nie funkcjonujesz w świecie inwestycji.

Więcej o oszczędzaniu przeczytaj na Bizblog.pl:

Jak inwestować małe kwoty pieniędzy?

Inwestowanie nawet niewielkich kwot może być problematyczne, jeśli nie masz żadnej wiedzy z tego zakresu. Zacznij więc od produktów, które są ci znane, na przykład lokat czy rachunku oszczędnościowego. Gdy już opanujesz podstawowe zasady, możesz przejść do niego bardziej ryzykownych instrumentów. Pamiętaj jednak, że im większy potencjalny zysk, tym większe ryzyko.

REKLAMA

Jeśli nie masz czasu na obsługę swoich inwestycji, wybierz produkty pasywne – lokatę czy obligacje. W jej toku nie musisz dokonywać żadnych operacji ani samodzielnie zarządzać kapitałem. Wybieraj tego typu instrumenty, jeśli cechuje cię awersja do ryzyka. Państwo czy bank są stosunkowo pewnymi gwarantami, dlatego nie musisz obawiać się, że twoje pieniądze przepadną.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T22:19:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T03:50:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:20:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T13:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T09:53:27+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T04:56:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T22:05:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T20:00:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T08:55:00+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA