REKLAMA

Zmiany w VAT. Oto stawki podatkowe na 2025 r.

Nowy rok jak zwykle przynosi wiele zmian w podatkach, jednak lista tych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, jest bardzo długa. Dotyczą one również podatku VAT, a konkretnie stawek podatkowych, sposobu ustalania limitu zwolnienia czy zasad ustalania miejsca świadczenia usług.

Zmiany w VAT. Oto stawki podatkowe na 2025 r.
REKLAMA

Zmiany w stawkach podatku VAT

REKLAMA

Jeśli chodzi o poszczególne stawki podatku VAT, nowy rok nie przyniesie żadnych zmian. W dalszym ciągu obowiązuje stawka podstawowa 23 proc. oraz trzy stawki preferencyjne: 0 proc., 5 proc. i 8 proc. Zmienia się natomiast lista towarów objętych obniżonymi stawkami. Ministerstwo Finansów zdecydowało:

  • utrzymać stawkę 8 proc. VAT dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie uprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych (pierwotnie stawka ta obowiązywała wyłącznie do 27 maja 2025 roku),
  • podwyższyć do 23 proc. stawkę VAT na wyroby z konopi siewnej przeznaczone do palenia lub wdychania bez spalania,
  • obniżyć stawkę VAT do 5 proc. na kubeczki menstruacyjne,
  • doprecyzować brzmienie poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (nawozów i środków ochrony roślin oraz pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych), tak aby nie budziło ono wątpliwości,
  • zlikwidować obniżoną stawkę VAT dla „żywych koniowatych”,
  • ustalić stawkę VAT na poziomie 0 proc. dla statków ratowniczych i łodzi ratunkowych.

Szerszy krąg podatników objętych zwolnieniem podmiotowym

Małe firmy, które posiadają siedzibę w innym państwie członkowskim UE, od 1 stycznia 2025 roku zostaną w Polsce objęte zwolnieniem podmiotowym z VAT. Tymczasem polskie firmy, które prowadzą sprzedaż w innych krajach, będą mgły skorzystać ze zwolnienia na warunkach przewidzianych w przepisach lokalnych. Jak podaje Ministerstwo Finansów, wprowadzone zmiany mają na celu ułatwić małym podatnikom wejście na rynki zagraniczne. Jednocześnie skorzystają z nich wyłącznie firmy, które:

  • zarejestrowały się do zwolnienia w państwie siedziby firmy,
  • odnotowały obroty we wszystkich krajach członkowskich UE na poziomie nie wyższym niż 100 tys. euro (w poprzednim i bieżącym roku podatkowym),
  • osiągną sprzedaż na poziomie nie większym, niż wynosi limit zwolnienia podmiotowego z VAT w danym kraju.

Więcej o VAT przeczytasz na Bizblog.pl:

Nowy sposób ustalania limitu zwolnienia

Kwota przychodu uprawniająca do zwolnienia podmiotowego nie ulega zmianie i w dalszym ciągu wynosi 200 tys. zł, jednak będziemy obliczać ją na innych zasadach, wliczając:

  • wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,
  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość,
  • wartość usług reasekuracyjnych (jeśli nie mają one charakteru pomocniczego).

Zmiana sposobu ustalania miejsca świadczenia usług

Od 1 stycznia 2025 roku zmianie ulega sposób ustalania miejsca świadczenia usług w sytuacji, gdy ostateczny odbiorca obecny jest wirtualnie lub gdy usługa jest transmitowana. Mowa o usługach związanych z organizacją wydarzeń artystycznych, kulturalnych, sportowych, naukowych i podobnych, które opodatkowane będą w kraju odbiorcy.

Zmiana stawki dla marży

Od 2025 roku zmianie ulegnie opodatkowanie dostawy dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. W dalszym ciągu będzie można stosować procedurę VAT marża, jednak ze stawką podstawową, niezależnie od tego, jaka stawka obowiązuje w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.

Mechanizm odwrotnego obciążenia

Mechanizm odwrotnego obciążenia dla dostaw gazu w systemie gazowych, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych obowiązywał do 28 lutego 2025 roku, jednak ustawodawca zdecydował o jego przedłużeniu. Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami, mechanizm odwrotnego obciążenia będzie można stosować do 31 grudnia 2026 roku.

REKLAMA

Jak przygotować się do zmian?

Najważniejsze zmiany w podatku VAT dotyczą wysokości stawek oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dla handlujących w krajach wspólnotowych. Na początek warto zidentyfikować, którym obowiązkom będziemy musieli sprostać lub z których preferencji skorzystamy. Kluczowe jest też dostosowanie systemów finansowo-księgowych, które będą m.in. generować niezbędne raporty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA