Utrzymanie stawki VAT 8 proc. dla wyrobów medycznych, podwyższenie stawki VAT na medyczną marihuanę i inne wyroby z konopi siewnej z 8 do 23 proc. czy wprowadzenie możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. To tylko niektóre zmiany, jakie Ministerstwo Finansów szykuje w przepisach dotyczących podatku VAT i akcyzy.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT i o akcyzie, który wprowadza całą listę zmian dotyczących stosowania tych podatków. W niektórych przypadkach zmiany są korzystne i polegają na wprowadzeniu lub utrzymaniu obniżonej stawki VAT-u czy zwrotu akcyzy, ale są też podwyżki stawek na niektóre wyroby.
Zerowa stawka VAT
Ministerstwo Finansów chce objęcia zerową stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi. Obecne przepisy umożliwiają stosowanie stawki 0 proc. tylko w odniesieniu do pełnomorskich statków ratowniczych i pełnomorskich łodzi ratunkowych. MF wyjaśnia, że ujednolici to sposób opodatkowania jednostek ratowniczych wykorzystywanych do realizacji tego samego celu.
Kolejna korzystna zmiana polega na utrzymaniu stosowania stawki VAT 8 proc. dla wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych. Obecne przepisy dopuszczają stosowanie obniżonej stawki VAT na takie wyroby medyczne tylko do 27 maja 2025 r.
Wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na podstawie poprzednich przepisów o wyrobach medycznych mogą jeszcze być użytkowane i mogą być przedmiotem obrotu, nie ma zatem uzasadnienia, aby były opodatkowane stawką wyższą VAT niż analogiczne produkty dopuszczone do obrotu na podstawie nowej ustawy o wyrobach medycznych – tłumaczy wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:
Resort finansów postanowił też obniżyć stawkę VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych z 23 proc. do 5 proc. MF wyjaśnia, że chodzi o ujednolicenie stawki VAT na produkty higieniczne dla kobiet, bo na przykład podpaski higieniczne i tampony opodatkowane są stawką w wysokości 5 proc., a kubeczki menstruacyjne są objęte stawką 23 proc.
VAT na medyczną marihuanę
Odwrotną decyzję podjęto w odniesieniu do wyrobów z konopi siewnej do palenia lub do wdychania bez spalania. Ministerstwo Finansów uznało, że takie produkty należy objąć podstawową stawką 23 proc. i nie ma uzasadnienia dla dalszego stosowania obniżonej stawki 8 proc. Podwyższenie stawki VAT z 8 proc. do 23 proc. nastąpi także w przypadku... żywych koniowatych zwierząt, czyli koni, osłów, mułów i osłomułów.
Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę. Prawo do zwrotu akcyzy będzie przysługiwało podmiotowi w przypadku, gdy samochód osobowy, od którego została zapłacona akcyza, został zarejestrowany czasowo w celu umożliwienia jego wywozy poza terytorium kraju.
Proponowana zmiana przyczyni się również do zmniejszenia liczby skarg wniesionych do sądów administracyjnych na decyzje odmawiające zwrotu akcyzy od samochodów czasowo zarejestrowanych w celu ich wywozu – podkreśla wiceminister Jarosław Neneman.
Odwrotne obciążenie podatkiem
Istotną zmianą jest przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Mechanizm ten został wprowadzony 1 kwietnia 2023 r. i w świetle obecnych przepisów obowiązuje do 28 lutego 2025 r. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że mechanizm ten ma charakter prewencyjny i jest stosowany przez wiele państw członkowskich.
Brak zmiany polegającej na przedłużeniu tego mechanizmu skutkowałby jego wygaśnięciem po 28 lutego 2025 r., co rodzi potencjalne ryzyko pojawienia się w Polsce nadużyć z udziałem tzw. znikających podatników, oraz zwiększenie dla podmiotów kosztów uczestnictwa na rynku giełdowym, pogorszenie ich płynności finansowej oraz zmniejszenie konkurencyjności giełdy względem giełd z innych państw członkowskich – ostrzega Neneman.
To jeszcze nie wszystkie zmiany podatkowe, jakie szykuje rząd. W odrębnym projekcie nowelizacji ustawy o podatku VAT zapisano, że małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z podatku VAT w innych krajach unijnych niż ten, w którym mają siedzibę. Dotyczyć to będzie zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich. Jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.
Ustawa ma też wprowadzić nowe zasady określania miejsca świadczenia usług, takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne czy rozrywkowe. Chodzi o przypadki, gdy obecność ostatecznego odbiorcy takich usług jest wirtualna.