REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Pieniądze

UOKiK znów bierze się za firmy pożyczkowe. Na celowniku Vivus, Zaplo i Bank Pocztowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że osoby, które przed terminem spłaciły kredyt konsumencki, powinny odzyskać proporcjonalny zwrot kosztów prowizji.

17.02.2020
16:18
Pożyczki konsumenckie pod lupą UOKiK-u. Sprawdź, czy nie należy ci się zwrot prowizji
REKLAMA

UOKiK namierzył trzy spółki, które zatrzymywały sobie całą prowizję i 17 lutego wymienił je na swojej stronie internetowej, informując przy tym o konsekwencjach. Definitywnie obciążony kosztami zostanie Bank Pocztowy. Pozostałe dwie firmy odwołują się od decyzji urzędu do sądu.

REKLAMA

Prowizja do zwrotu

Jeżeli konsument uregulował dług wcześniej, niż przewidywała to umowa zawarta z firmą pożyczkową, to zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim powinien otrzymać on zwrot kosztów udzielenia pożyczki proporcjonalny do okresu, o który został skrócony kontrakt.

Prezes UOKiK przedstawił taką interpretację przepisów już w 2016 roku. Trybunału Sprawiedliwości UE potwierdził ją z kolei we wrześniu 2019 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów namierzył pożyczkodawców, którzy ten przepis złamali. Chodzi o firmy pożyczkowe Vivus Finance, Zaplo oraz Bank Pocztowy. Decyzje wobec są Zaplo i Vivus Finance są nieprawomocne i firmy odwołały się do sądu. W stosunku do Banku Pocztowego ma być to już decyzja w pełni prawomocna.

Wszystkie trzy spółki mają poinformować konsumentów, którzy spłacili przed terminem zaciągnięte u nich kredyty, o możliwości złożenia reklamacji. Te mają zostać rozpatrzone w okresie nie dłuższym niż 30 dni. Klienci dostaną wówczas zwrot nadpłaconej części prowizji.

W przypadku Vivusa i Zaplo tyczy się to osób, które od 16 maja 2016 r. do momentu uprawomocnienia się decyzji spłaciły swój dług przed terminem.

Jeśli chodzi o Bank Pocztowy, sprawa obejmuje okres między 1 marca 2015 r. a 30 czerwca 2016 r., w którym umowy „Pożyczka na Poczcie” zostały spłacone przed terminem.

Metoda liniowa polega na określeniu, jaka część kosztów kredytu przypada na jeden dzień, o ile dni został skrócony okres kredytowania i pomnożenia tych dwóch liczb. W taki sposób ma zostać przeliczona kwota, którą spółki powinny wypłacić swoim klientom.

Powtórka z września

Temat niewłaściwych rozliczeń przy wcześniejszej spłacie pożyczek był już wcześniej poruszany przez UOKiK.

REKLAMA

Urząd zakazał takich praktyk między innymi firmom Aasa oraz iCredit. W toku są również postępowania przeciw kilku bankom, a także innym firmom pożyczkowym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA