REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Pieniądze

UOKiK zdecydował. Aasa i inni kredytodawcy muszą natychmiast zwrócić klientom pieniądze

Jeśli wziąłeś pożyczkę i spłaciłeś ją przed terminem, to instytucja udzielająca jej zobowiązana jest do obniżenia kosztów proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. UOKiK nakazał firmom unikającym rozliczenia się z klientami, niezwłoczny zwrot pieniędzy.

24.09.2019
19:10
200
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał we wtorek pierwszą decyzję po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów konsumenckich, nakazując spółce Aasa, by natychmiast przestała obciążać opłatą przygotowawczą w pełnej wysokości tych klientów, którzy przed czasem spłacili kredyt. Firma musi to zrobić nawet, jeśli od decyzji Urzędu odwoła się do sądu.

REKLAMA

UOKiK zapowiada kary

O decyzji UOKiK firma musi powiadomić wszystkich kredytobiorców, którzy po 16 maja 2016 r. przed terminem spłacili pożyczkę. W piśmie lub drogą elektroniczną musi ich poinformować, że mogą złożyć reklamację. Jeśli klienci to zrobią, spółka w ciągu 30 dni ma zwrócić im nadpłaconą część opłaty przygotowawczej.

Z naszej strony nie ma zgody na łamanie prawa przez banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich. Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszenie praw konsumentów - oświadczył prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Spółka Aasa nie rozliczała się z klientami

REKLAMA

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu przez konsumenta, spółka nie zwracała wszystkich kosztów kredytu temu konsumentowi za okres w którym nie korzystał on z kredytu; zwracała jedynie odsetki - Wypowiedział się Artur Zwaliński, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów.

Obecnie toczy się już osiem postępowań wyjaśniających i jak nietrudno się domyślić, to dopiero początek. Decyzja wydana w sprawie Aasa jest pierwszą i z pewnością nieostatnią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA