REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Ucieczka przed Polskim Ładem z działalności w spółkę z o.o. Czy gra jest warta świeczki?

1 stycznia coraz bliżej, a to dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą oznacza głównie jedno – wzrost obciążeń podatkowych. Od nowego roku składka zdrowotna stanie się dodatkowym podatkiem dochodowym, przed którym nie ma ucieczki? Czy na pewno? Jedną z opcji jest przekształcenie firmy w spółkę z o.o., a to jeszcze daje szansę na estoński CIT. Operacja nie będzie łatwa, ale czy będzie chociaż opłacalna?

06.12.2021
16:02
Sposoby na Polski Ład. Przedsiębiorców kusi spółka z o.o.
REKLAMA

Od pewnego czasu wśród przedsiębiorców krąży gorzki dowcip: jaka grupa zawodowa najbardziej zyska na Polski Ładzie? Doradcy podatkowi. Popyt na usługi księgowe w związku z wejściem w życie pisanej na kolanie reformy podatkowej wystrzelił.

REKLAMA

Bez pomocy dobrego księgowego, a nawet doradcy podatkowej do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – zwłaszcza w ekspresowym tempie – lepiej się nie zabierać. Sporządzenie sprawozdania finansowego do celów przekształcenia firmy to zadanie dla biura księgowego, a to oczywiście oznacza spore koszty. Na tym oczywiście nie koniec.

Jak wskazuje Magdalena Bilicka, radca prawny w firmie doradczej Grant Thornton, obowiązkowym elementem procesu przekształcenia firmy jest sporządzenie planu przekształcenia oraz poddanie go badaniu przez biegłego rewidenta. Rewidenta wyznacza sąd rejestrowy, a jego zadaniem jest sprawdzenie poprawności i rzetelności tego planu.

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

W zależności od skali prowadzonego biznesu i złożoności planu przekształcenia, praca biegłego może być wyceniona od kilku, przez kilkanaście, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – pisze ekspertka Grant Thornton.

Kolejny przystanek to biuro notarialne. Jak wyjaśnia Magdalena Bilicka, formy aktu notarialnego wymaga nie tylko plan przekształcenia, jaki i oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy. Tutaj koszt jest symboliczny, bo sporządzenie planu przekształcenia to wydatek nie większy niż 200 zł.

Droższe może się okazać sporządzenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy – zaznacza Bilicka. Tutaj opłata notarialna zależy od wysokości kapitału zakładowego spółki przekształconej, a jej wysokość może wynosić od 200 zł do 10 000 zł. Do tego dochodzą inne koszty – takie jak opłaty za wypisy aktów notarialnych czy podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5 proc. od wartości kapitału zakładowego spółki z o.o.

Koszty sądowe

Teraz czas na koszty sądowe. Złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego do zbadania planu przekształcenia to 300 zł, a złożenie wniosku o rejestrację spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego kosztuje 500 zł. Do tego dochodzi jeszcze 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowymi i Gospodarczym.

Proces przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z o.o. może wiązać się z różnymi wydatkami w zależności od wspomnianych wcześniej czynników, takich jak rozmiar prowadzonej działalności czy stopień skomplikowania procesu. Przekształcenie przedsiębiorcy w wielu przypadkach przynosi jednak wymierne korzyści, które wynagradzają poniesione koszty procesu przekształcenia – przekonuje Magdalena Bilicka.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA