REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ma 27 lat i miliard dolarów na koncie. To twórca kryptowaluty, która zmienia finanse i świat sztuki

Vitalik Buterin to pomysłodawca i jeden z twórców Ethereum, czyli drugiej, największej kryptowaluty. Jej ostatnie wzrosty sprawiły, że majątek 27-latka przekroczył wartość miliarda dol.

08.05.2021
12:23
Nowy miliarder. To 27-letni twórca kryptowaluty, która zmienia finanse i świat sztuki
REKLAMA

Zdjęcie główne: John Phillips/Getty Images for TechCrunch

REKLAMA

Ethereum od lat jest drugą najważniejszą kryptowalutą na świecie. Umożliwia tworzenie aplikacji takich jak NFT, DeFi (zdecentralizowane finanse), a także trwałych nośników. 7 maja jej kurs przebił 3,5 tys. dol., koronując niesamowite wzrosty notowane od początku roku. Wartość pojedynczego tokenu wzrosła bowiem 4-krotnie.

 class="wp-image-1428688"
Obecnie 1 ETH wycenia się na nieco ponad 13 tys. zł. Kurs Ethereum za coindesk.com.

Kapitalizacja Ethereum wynosi już 376 mld dol., czyli około jednej trzeciej wartości bitcoina. To więcej niż kapitalizacja giełdowa Nestlé, Disneya czy Bank of America. Vitalik posiada 333520 ETH

Daje to ponad 4 mld zł, które młody programista mógłby zainkasować gdyby chciał sprzedać swoje kryptowaluty. Nie ma jednak co na to liczyć. Buterin od lat jest aktywnym proponentem wykorzystania Ethereum w rozwiązywaniu różnych problemów świata, np. tam, gdzie brakuje zaufania pomiędzy stronami umowy.

Kim jest Vitalik Buterin?

Vitalik Buterin urodził się 31 stycznia 1994 roku w Kołomnej w obwodzie moskiewskim. Z kryptowalutami związany był praktycznie od początku. W 2011 roku założył Bitcoin Magazine. Rok później zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W 2014 roku rzucił studia, aby skoncentrować się na rozwijaniu Ethereum. Mógł sobie na to pozwolić po otrzymaniu stypendium w wysokości 100 tys. dol. z funduszu Petera Thiela.

Dziś Buterin jest drugim najmłodszym miliarderem, który sam zbudował fortunę.

26 miesięcy później urodził się bowiem Austin Russell – twórca Luminar Technologies, którego majątek ocenia się dziś na 2.6 mld dol. Jego, notowana na Wall Street, firma rozwija technologię czujników światła i odległości dla autonomicznych samochodów i partneruje m.in. z Volvo.

Obu Panów łączy Peter Thiel, który swoim stypendium wsparł również Russella.

REKLAMA

Vitalik dzieli się fortuną

Młody miliarder przekazał równowartość 600 tys. dol. na walkę z koronawirusem w Indiach. Kraj ten zmaga się bowiem z kolejną falą zachorowań. W ciągu tego tygodnia odnotowano tam 1,57 mln nowych przypadków. 6 maja było ich ponad 414 tys. Zmarło blisko 4 tys. Hindusów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA