Ma 27 lat i miliard dolarów na koncie. To twórca kryptowaluty, która zmienia finanse i świat sztuki
Vitalik Buterin to pomysłodawca i jeden z twórców Ethereum, czyli drugiej, największej kryptowaluty. Jej ostatnie wzrosty sprawiły, że majątek 27-latka przekroczył wartość miliarda dol.

Zdjęcie główne: John Phillips/Getty Images for TechCrunch
Ethereum od lat jest drugą najważniejszą kryptowalutą na świecie. Umożliwia tworzenie aplikacji takich jak NFT, DeFi (zdecentralizowane finanse), a także trwałych nośników. 7 maja jej kurs przebił 3,5 tys. dol., koronując niesamowite wzrosty notowane od początku roku. Wartość pojedynczego tokenu wzrosła bowiem 4-krotnie.

Daje to ponad 4 mld zł, które młody programista mógłby zainkasować gdyby chciał sprzedać swoje kryptowaluty. Nie ma jednak co na to liczyć. Buterin od lat jest aktywnym proponentem wykorzystania Ethereum w rozwiązywaniu różnych problemów świata, np. tam, gdzie brakuje zaufania pomiędzy stronami umowy.
Kim jest Vitalik Buterin?
Vitalik Buterin urodził się 31 stycznia 1994 roku w Kołomnej w obwodzie moskiewskim. Z kryptowalutami związany był praktycznie od początku. W 2011 roku założył Bitcoin Magazine. Rok później zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W 2014 roku rzucił studia, aby skoncentrować się na rozwijaniu Ethereum. Mógł sobie na to pozwolić po otrzymaniu stypendium w wysokości 100 tys. dol. z funduszu Petera Thiela.
Dziś Buterin jest drugim najmłodszym miliarderem, który sam zbudował fortunę.
26 miesięcy później urodził się bowiem Austin Russell – twórca Luminar Technologies, którego majątek ocenia się dziś na 2.6 mld dol. Jego, notowana na Wall Street, firma rozwija technologię czujników światła i odległości dla autonomicznych samochodów i partneruje m.in. z Volvo.
Obu Panów łączy Peter Thiel, który swoim stypendium wsparł również Russella.
Vitalik dzieli się fortuną
Młody miliarder przekazał równowartość 600 tys. dol. na walkę z koronawirusem w Indiach. Kraj ten zmaga się bowiem z kolejną falą zachorowań. W ciągu tego tygodnia odnotowano tam 1,57 mln nowych przypadków. 6 maja było ich ponad 414 tys. Zmarło blisko 4 tys. Hindusów.