Tony tworzyw sztucznych zaleją Polskę? Grozi nam kryzys, bo ceny energii dobijają branżę recyklingu
Zamrożenie cen energii elektrycznej oraz uznanie recyklingu tworzyw sztucznych za branżę energochłonną - te oraz inne postulaty wystosowało do premiera Mateusza Morawieckiego Stowarzyszenie „Polski Recykling” z prośbą o wsparcie. Branża recyklingu mówi wprost: galopujące ceny energii grożą falą upadłości w sektorze recyklingu tworzyw sztucznych i mogą wywołać kryzys związany z odbiorem odpadów segregowanych.
Polski sektor recyklingu tworzyw sztucznych stoi nad przepaścią z powodu podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu. Widmo upadłości to nie tylko sprawa tej branży, lecz nas wszystkich, gdyż ta gałąź gospodarki odpowiada za odzysk plastiku, czyli 15 proc. z ok. 14 mln ton odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.
Dlatego branża pilnie apeluje do rządu o uznanie jej za energochłonną i objęcie jej ochroną.
Bez recyklingu tony tworzyw sztucznych zaleją Polskę
Stowarzyszenie ponadto wskazuje w swoim apelu, że skutki wstrzymania bądź trwałego przerwania pracy zakładów recyklingu mogą być opłakane również dla gospodarki państwa, która straci przez to jedno z alternatywnych źródeł pozyskiwania surowców.
Wstrzymanie recyklingu, to większe podatki dla Polski
Z kolei Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest zobligowana od 1 stycznia 2021 roku do płacenia tzw. plastic tax w wysokości 80 eurocentów za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Nieosiągnięcie przyjętych w UE poziomów recyklingu oznacza narażenie naszego kraju na wielomiliardowe kary, które pokryć będzie musiał budżet państwa, a więc pośrednio podatnicy.
I wskazuje, że Polska branża recyklingu tworzyw sztucznych uchodzi za jedną z silniejszych w Europie, odzyskujemy cenne dla gospodarki surowce i eksportujemy większą cześć naszej produkcji.
Branża recyklingu proponuje plan działania
Stowarzyszenie „Polski Recykling” w imieniu branży proponuje plan działania, aby w krótkoterminowej perspektywie przeciwdziałać skutkowi kryzysu na rynku energii. Oto skrócony plan:
- Zamrożenie cen energii elektrycznej;
- Uznanie recyklingu tworzyw sztucznych za branżę energochłonną;
- Przeznaczenie środków finansowych na innowacje, m.in.: w zakresie dofinansowania magazynów energii;
- Umożliwienie zakładom przemysłowym szerszego wykorzystania OZE;
- Ograniczenie formalności urzędowych w zakresie pozyskiwania pozwoleń na inwestycje w OZE;
- Zagwarantowanie branży recyklingu możliwości podpięcia do sieci elektrycznej w przypadku generowanie energii OZE na potrzeby własne.