REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Energetyka

Tony tworzyw sztucznych zaleją Polskę? Grozi nam kryzys, bo ceny energii dobijają branżę recyklingu

Zamrożenie cen energii elektrycznej oraz uznanie recyklingu tworzyw sztucznych za branżę energochłonną - te oraz inne postulaty wystosowało do premiera Mateusza Morawieckiego Stowarzyszenie „Polski Recykling” z prośbą o wsparcie. Branża recyklingu mówi wprost: galopujące ceny energii grożą falą upadłości w sektorze recyklingu tworzyw sztucznych i mogą wywołać kryzys związany z odbiorem odpadów segregowanych.

20.09.2022
16:54
Tony tworzyw sztucznych zaleją Polskę? Grozi nam kryzys, bo ceny energii dobijają branżę recyklingu
REKLAMA

Polski sektor recyklingu tworzyw sztucznych stoi nad przepaścią z powodu podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu. Widmo upadłości to nie tylko sprawa tej branży, lecz nas wszystkich, gdyż ta gałąź gospodarki odpowiada za odzysk plastiku, czyli 15 proc. z ok. 14 mln ton odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Dlatego branża pilnie apeluje do rządu o uznanie jej za energochłonną i objęcie jej ochroną.

Bez recyklingu tony tworzyw sztucznych zaleją Polskę

Branża gospodarowania odpadami ma wartość 15 mld złotych i skupia 8900 w większości rodzinnych firm. Wykluczenie sektora recyklingu z przygotowywanej listy branż energochłonnych niechybnie doprowadzi do załamania całego systemu gospodarowania odpadami, który zatrudnia ponad 70 tys. pracowników. W efekcie ponad 2 mln ton tworzyw sztucznych może trafić na wysypiska śmieci, ale także na dzikie składowiska. Będą truły glebę i zanieczyszczały nasze rzeki - mówi Szymon Dziak-Czekan, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Stowarzyszenie ponadto wskazuje w swoim apelu, że skutki wstrzymania bądź trwałego przerwania pracy zakładów recyklingu mogą być opłakane również dla gospodarki państwa, która straci przez to jedno z alternatywnych źródeł pozyskiwania surowców.

W ubiegłym roku koszty energii w naszej produkcji nie przekraczały 18 proc., już teraz sięgają 40 proc.. Przewidujemy, że przy tym tempie wzrostów cen gazu oraz energii elektrycznej wkrótce przekroczą połowę całkowitych kosztów działalności i miniemy punkt, który dla naszych zakładów oznaczać będzie wstrzymanie produkcji. Dalej jest już tylko fala upadłości – podkreśla Szymon Dziak-Czekan.

Wstrzymanie recyklingu, to większe podatki dla Polski

Z kolei Polska, jako członek Unii Europejskiej, jest zobligowana od 1 stycznia 2021 roku do płacenia tzw. plastic tax w wysokości 80 eurocentów za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Nieosiągnięcie przyjętych w UE poziomów recyklingu oznacza narażenie naszego kraju na wielomiliardowe kary, które pokryć będzie musiał budżet państwa, a więc pośrednio podatnicy.

Apelujemy do pana premiera Morawieckiego, aby zwrócił uwagę na krytyczną sytuację naszego sektora - mówi Szymon Dziak-Czekan.

I wskazuje, że Polska branża recyklingu tworzyw sztucznych uchodzi za jedną z silniejszych w Europie, odzyskujemy cenne dla gospodarki surowce i eksportujemy większą cześć naszej produkcji.

Jeśli złamią nas galopujące ceny energii, to odbudowa branży zajmie długie lata i niemożliwa będzie realizacja tak ambitnych projektów, jak wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) oraz skutecznego systemu kaucyjnego – dodaje Szymon Dziak-Czekan.

Branża recyklingu proponuje plan działania

Stowarzyszenie „Polski Recykling” w imieniu branży proponuje plan działania, aby w krótkoterminowej perspektywie przeciwdziałać skutkowi kryzysu na rynku energii. Oto skrócony plan:

REKLAMA
  • Zamrożenie cen energii elektrycznej;
  • Uznanie recyklingu tworzyw sztucznych za branżę energochłonną;
  • Przeznaczenie środków finansowych na innowacje, m.in.: w zakresie dofinansowania magazynów energii;
  • Umożliwienie zakładom przemysłowym szerszego wykorzystania OZE;
  • Ograniczenie formalności urzędowych w zakresie pozyskiwania pozwoleń na inwestycje w OZE;
  • Zagwarantowanie branży recyklingu możliwości podpięcia do sieci elektrycznej w przypadku generowanie energii OZE na potrzeby własne.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA