W USA już w kilkunastu stanach marihuana rekreacyjna jest legalna. A że rynek nie lubi nudy, to tamtejsi producenci zaczęli coraz bardziej kombinować ze sprzedawanym suszem. W ten sposób powrócono to odkrytego już w latach 40. ubiegłego stulecia kannabinoidu HHC, który zwany jest też rozwodnionym THC. Mikołaj Szymański z laboratorium Cannalabs w rozmowie z Bizblog.pl mówi, że tego typu marihuana coraz częściej trafia też już do Polski.
W marihuanie jest co najmniej 120 kannabinoidów. Ich liczba rośnie wraz z kolejnymi latami badań nad suszem konopnym. Ten najbardziej znany, psychoaktywny, zabroniony m.in. polskim prawem to THC. Sporą popularność zyskał też CBD - zwłaszcza w terapii medycznej. Ale ponieważ w Stanach Zjednoczonych robi się z tego coraz potężniejszy biznes – raport Marijuana Policy Project wskazuje, że stany zalegalizowały marihuanę rekreacyjną w sumie wygenerowały ponad 3,7 mld dol. przychodów podatkowych w 2021 r. – to producenci poszukują nowości, które chociaż na chwilę pozwoliłyby zdystansować konkurencję.
I tak dochodzimy do kannabinoidu HHC. Pierwszy raz udało się go wyekstrahować w latach 40. ubiegłego stulecia. Teraz zdobywa w Stanach Zjednoczonych i nie tylko coraz większą popularność. Najczęstszą metodą, która z USA przechodzi powoli do Europy i Polski, przyjmowania HHC jest waporyzacja w płynie.
HHC, czyli THC z doładowaniem wodorowym
Czym tak dokładnie jest HHC? W dużym skrócie to rozwodniony THC. W procesie do cząsteczki THC dołączane są dwa atomy wodoru. I tak powstaje HHC.
Część producentów nie widzi w tym nic złego. Ale inni uważają, że to jednak droga przez zbyt duże skróty.
HHC zyskuje popularność, bo jest opisywany jako lżejszy THC. Czyli jest też psychoaktywny, ale nie tak bardzo jak starszy brat, bez dodatkowych cząstek wodoru.
Sprawdzamy, czy susz konopny z HHC jest legalny w Polsce
Gdańskie laboratorium analizujące skład konopi Cannalabs zapytało Główny Inspektorat Farmaceutyczny, czy HHC, czyli uwodniony THC, jest legalny w Polsce.
Tymczasem okazuje się, że zakupem tego typu suszu z HHC nie ma najmniejszego problemu. Można przy tej okazji skorzystać ze stron czeskich sprzedawców.
Ale oferty z HHC bez problemu znajdziemy też w polskiej sieci. Na Allegro sprzedawany jest m.in susz konopny z HHC. Tylko, że handlujący nim uprzedza w opisie aukcji, że oferowane produkty wytworzone są z konopi siewnych i posiadają poniżej 0,2 proc. THC. Ale w przypadku oferty z olejkiem HHC O 10 proc. już takiego dopisku nie uświadczymy. Sprzedawca za to przekonuje, że to jak najbardziej legalny związek. Tylko trzeba uważać.