REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nowy hit na rynku konopnym: produkty z HHC. Sprawdzamy, czy to legalna substancja

W USA już w kilkunastu stanach marihuana rekreacyjna jest legalna. A że rynek nie lubi nudy, to tamtejsi producenci zaczęli coraz bardziej kombinować ze sprzedawanym suszem. W ten sposób powrócono to odkrytego już w latach 40. ubiegłego stulecia kannabinoidu HHC, który zwany jest też rozwodnionym THC. Mikołaj Szymański z laboratorium Cannalabs w rozmowie z Bizblog.pl mówi, że tego typu marihuana coraz częściej trafia też już do Polski.

24.09.2022
12:03
thc-marihuana-wodor
REKLAMA

W marihuanie jest co najmniej 120 kannabinoidów. Ich liczba rośnie wraz z kolejnymi latami badań nad suszem konopnym. Ten najbardziej znany, psychoaktywny, zabroniony m.in. polskim prawem to THC. Sporą popularność zyskał też CBD - zwłaszcza w terapii medycznej. Ale ponieważ w Stanach Zjednoczonych robi się z tego coraz potężniejszy biznes – raport Marijuana Policy Project wskazuje, że stany zalegalizowały marihuanę rekreacyjną w sumie wygenerowały ponad 3,7 mld dol. przychodów podatkowych w 2021 r. – to producenci poszukują nowości, które chociaż na chwilę pozwoliłyby zdystansować konkurencję. 

REKLAMA

Wobec konkurencji producentów niemal jak w branży przekąsek szuka się nowości i kiedy już mamy dostępne kannabinoidy w roślinie, vapach, żelkach, czekoladkach, napojach itd. To czas na inne kannabinoidy – tłumaczy Mikołaj Szymański z laboratorium Cannalabs, gdzie dokonuje się analiz konopi i produktów pochodnych.

I tak dochodzimy do kannabinoidu HHC. Pierwszy raz udało się go wyekstrahować w latach 40. ubiegłego stulecia. Teraz zdobywa w Stanach Zjednoczonych i nie tylko coraz większą popularność. Najczęstszą metodą, która z USA przechodzi powoli do Europy i Polski, przyjmowania HHC jest waporyzacja w płynie.

HHC, czyli THC z doładowaniem wodorowym

Czym tak dokładnie jest HHC? W dużym skrócie to rozwodniony THC. W procesie do cząsteczki THC dołączane są dwa atomy wodoru. I tak powstaje HHC. 

To tak jak porównanie masła z margaryną. Margaryna również powstaje w wyniku uwodornienia płynnych tłuszczy – twierdzi Mikołaj Szymański.

Część producentów nie widzi w tym nic złego. Ale inni uważają, że to jednak droga przez zbyt duże skróty. 

Ma to taki sens, jak pozyskiwanie margaryny z nasion słonecznika. Po prostu tak się nie robi – przekonuje reprezentant laboratorium Cannalabs w Gdańsku.

HHC zyskuje popularność, bo jest opisywany jako lżejszy THC. Czyli jest też psychoaktywny, ale nie tak bardzo jak starszy brat, bez dodatkowych cząstek wodoru. 

Ciekawy z chemicznego punktu widzenia jest fakt, że najczęściej jest to mix 2 izomerów: 9R i 9S-HHC. Jeden posiada 20 krotnie mocniejsze właściwości psychoaktywne od drugiego – tłumaczy Szymański.

Sprawdzamy, czy susz konopny z HHC jest legalny w Polsce

Gdańskie laboratorium analizujące skład konopi Cannalabs zapytało Główny Inspektorat Farmaceutyczny, czy HHC, czyli uwodniony THC, jest legalny w Polsce. 

Otrzymaliśmy jednoznaczna odpowiedź, że jest to substancja nielegalna – stawia sprawę jasno Mikołaj Szymański.

Tymczasem okazuje się, że zakupem tego typu suszu z HHC nie ma najmniejszego problemu. Można przy tej okazji skorzystać ze stron czeskich sprzedawców.

Przy pierwszej dostawie sprawdzany jest wiek kupującego. Dlatego pierwsze zamówienie nie może zostać wysłane na boks – informuje handlujący.

REKLAMA

Ale oferty z HHC bez problemu znajdziemy też w polskiej sieci. Na Allegro sprzedawany jest m.in susz konopny z HHC. Tylko, że handlujący nim uprzedza w opisie aukcji, że oferowane produkty wytworzone są z konopi siewnych i posiadają poniżej 0,2 proc. THC. Ale w przypadku oferty z olejkiem HHC O 10 proc. już takiego dopisku nie uświadczymy. Sprzedawca za to przekonuje, że to jak najbardziej legalny związek. Tylko trzeba uważać. 

HHC-O jest wyraźnie mocniejszy niż standardowe HHC. Jest nawet znany jako super HHC. Ten związek działaniem dorównuje klasycznemu THC, więc należy stosować go z umiarem, jeśli nie jest się przyzwyczajonym do jego działania – uprzedza sprzedawca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA