REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Elon Musk użył prostej sztuczki. Akcje Tesli idą w górę jak szalone

Szef Tesli obiecał, że w przyszłości akcje jego firmy będą bardziej dostępne dla zwykłych ludzi. Niby nic wielkiego, ale takie słowa podziałały na wyobraźnię graczy giełdowych. W poniedziałek kurs spółki urósł o ponad 8 proc. (Fot. NASA HQ PHOTO/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

29.03.2022
12:16
Tesla-Elon-Musk
REKLAMA

Ogłoszenie tzw. splitu, czyli podziału akcji to jeden z bardziej niezawodnych sposobów, by wywołać chwilową euforię na rynku. Sięgają po niego najczęściej firmy, których wycena waloru robi się tak wysoka, że jego kupno zaczyna nastręczać problemów osobom z ulicy.

REKLAMA

Tak jest w tej chwili w przypadku Tesli

Cena akcji producenta elektryków zbliża się do 1100 dol. Oznacza to, że aby zainwestować w spółkę trzeba wyskoczyć z 4,7 tys. zł. Próg wejścia jest więc dość wysoki.

Po splicie wartość samej Tesli nie ulegnie zmianie, bo chociaż wartość pojedynczego waloru spadnie, to liczba akcji się zwiększy. Trudno w tej chwili powiedzieć, jak miałyby wyglądać szczegóły tego podziału. Spekuluje się, że Musk może podzielić akcję na dwadzieścia części.

Do inwestycji w spółkę wystarczyłoby wówczas nieco ponad 50 dol.

Na swoim oficjalnym profilu na Twitterze producent zapowiedział, że ew. podział poprzedzi głosowanie wśród akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu.

Głosy ekspertów, jak to w przypadku Tesli bywa, są mocno podzielone. Cześć wskazuje, że firma dalej pompuje balonik i podbija i tak już nierealną wycenę do jeszcze bardziej absurdalnych poziomów.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "NASDAQ:TSLA", "interval": "30", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#F1F3F6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_04630" } );

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że to świetny ruch. Dan Ives z firmy inwestycyjnej Wedbush Securities prognozuje, że wartość akcji Tesli może skoczyć o ponad 300 dol. - do 1400 dol. za walor.

Inwestor argumentuje, że marża Tesli rośnie, a otwarcie nowej gigafabryki pod Berlinem zwiększy jej moce produkcyjne.

Sądzimy, że popyt na model Y Tesli będzie szybko rósł, a 2022 r. wygląda na kolejny „rok przełomowy” dla Tesli i branży pojazdów elektrycznych w ogóle

– podkreśla Ives.
REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA