REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Złote żniwa w nieruchomościach. Tak firmy koszą Polaków i odkładają miliony

Choć na koniec 2023 r. niewiele ponad połowa polskich firm (51 proc.) oceniała swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobą, okazuje się, że w tym roku optymizm nieco opadł. I w 2024 r. korzystnej sytuacji spodziewa się już mniej niż połowa badanych (47 proc.). Co więcej dla 16 proc. ocena przyszłej sytuacji finansowej jest trudna. To wyniki badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przeprowadzonych na próbie tysiąca firm różnej wielkości i z różnych branż.

29.01.2024
4:07
Złote żniwa w nieruchomościach. Tak firmy koszą Polaków i odkładają miliony
REKLAMA

Sytuacja finansowa i podwyżki marż – między innymi tego dotyczyło badanie PIE. Okazało się, że w 2023 r. marże podniosła co czwarta firma, jedna piąta obniżyła. Wiele biznesów zrobiło to jednak już rok wcześniej. W 2022 r. do podniesienia marży przyznawało się aż 40 proc. badanych przedsiębiorstw.

REKLAMA

Marże w górę. Szczególnie w nieruchomościach

Zresztą tym, który marże zwiększyli, wyszło to na dobre. Przedsiębiorstwa, które w 2023 r. zadeklarowały wzrost marż, jednocześnie najlepiej oceniły swoją sytuację finansową. Ale to nie wszystko.

Co ciekawe, wśród przedsiębiorstw, które nie zmieniały marż w 2023 r. relatywnie duży odsetek (51 proc.) deklaruje dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową swej firmypodaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Kto był najbardziej skłonny do podwyżek? Według analiz PIE w 2023 r. marże podniosła niemal co trzecia firma związana z obsługą rynku nieruchomości. Trudno się dziwić, program rządowych dopłat do zakupu pierwszego mieszkania sprawił, że pośrednicy mieli przecież pełne ręce roboty.

Więcej o koniunkturze gospodarczej w Bizblog.pl:

Częściej podnoszenie marż deklarowali też przedstawiciele branż związanych z  pozostałą działalnością usługową (30 proc.) niż na przykład firmy transportowe (10 proc.). Z kolei największy odsetek wskazań na obniżenie wysokości marż dotyczył firm przemysłowych (36 proc.) oraz handlowych (29 proc.).

Te firmy liczą na najlepszą sytuację finansową

A komu w 2023 r. powodziło się najlepiej?

Najwyższy odsetek wskazań na dobrą lub bardzo dobrą sytuację finansową w 2023 r. dotyczył branży informacja i komunikacja – aż 73 proc. Podobnie wypadły finanse i ubezpieczenia (67 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (63 proc.) – donosi PIE.

Nie każdy ma powód do radości. Aż co piąta firma transportowa (25 proc.) oceniła swoją kondycję finansową w 2023 r. jako złą lub bardzo złą. Jak pisała Monika Szafrańska, długi branży z sektora drogowego transportu towarów przekroczyły już 2 mld zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to wzrost o niemal 11 proc. W tarapaty finansowe wpędziły branże m.in. wzrosty cen paliw, wysokie stopy procentowe, ale też wojna w Ukrainie i choćby związane z nią protesty na granicy z powodu konkurencji firm od wschodnich sąsiadów.

Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego mat. PIE
REKLAMA

Z badań wiemy też, które firmy optymistycznie patrzą na swoją kondycję finansową w 2024 r., a które mnożą czarne scenariusze. Najlepsze humory panują w informacji i komunikacji – aż 68 proc. przedstawicieli tego sektora uważa, że ich sytuacja finansowa w 2024 r. będzie dobra lub bardzo dobra. Optymistyczne prognozy mają też firmy finansowe i ubezpieczeniowe (50 proc.) oraz zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (59 proc.).

Najmniej optymistyczne są przewidywania firm z branży transportu, spedycji i logistyki. Tylko 23 proc. z nich uważa, że w 2024 r. sytuacja finansowa ich firmy będzie dobra lub bardzo dobra, a aż 24 proc. nie jest w stanie tego przewidzieć - podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA