REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Nowa tarcza w Polsce odblokuje pieniądze z KPO? Przedsiębiorcom ma się żyć lepiej

Uproszczenie procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Tak lakonicznie Ministerstwo Rozwoju i Technologii tłumaczy zakładany efekt przyjętej właśnie przez Sejm tarczy prawnej. W ten sposób przybliżył nas do odblokowania środków z KPO, ponieważ tarcza prawna to jeden ze słynnych kamieni milowych wyznaczonych przez Komisję Europejską.

17.09.2022
11:19
Tarcza prawna. Nowa tarcza w Polsce odblokuje pieniądze z KPO? Przedsiębiorcom ma się żyć lepiej
REKLAMA

Jak tłumaczy resort, głównym założeniem tarczy prawnej jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej. Co ciekawe, na uproszczeniu przepisów skorzystać ma także administracja publiczna.

REKLAMA

Komunikat MRPiT czyta się trochę jak rządową samokrytykę. Nadmiernie rozbudowany system prawny negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki, a także na stosunek obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Istnieje potrzeba dokonywania systematycznego przeglądu regulacji prawnych w celu ustalenia nadmiarowych procedur, które stanowią nieuzasadnione obciążenie – stwierdza resort.

Bariery administracyjne i prawne należy usuwać z systemu prawnego, a procedury zmieniać, by stały się bardziej przystępne dla uczestników obrotu

– pisze ministerstwo.

Tarcza ułatwieniem dla obywateli i urzędników

Co się konkretnie zmieni? Pierwsza odsłona – bo to jeszcze nie koniec zmian – wprowadza pięć najważniejszych nowości:

  1. szerokie wykorzystanie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy,
  2. ostrożnie wprowadzana jednoinstancyjność postępowań,
  3. elektronizacja procedur,
  4. innego rodzaju usprawnienia postępowań i procedur,
  5. przedłużenie w czasie terminu realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych po stronie obywateli, przedsiębiorców oraz organów ze względu na epidemię Covid-19.

Rząd liczy na to, że w ten sposób ograniczone zostaną zbędne i nadmierne obciążenia regulacyjne, co będzie oznaczało oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy dla obywateli i przedsiębiorców. Procedury administracyjne mają stać się szybsze i sprawniejsze, na czym skorzystają petenci, ale sami urzędnicy też będą mieć ułatwione życie.

REKLAMA

Podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i prowadzenie działalności gospodarczej – zapewnia MRPiT.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA