REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rząd nie ma wyboru, przedłuży tarczę antyinflacyjną. Zerowy VAT zostanie na dłużej

Piotr Müller potwierdził w piątek to, czego wszyscy spodziewali się od dłuższego czasu, ale brakowało jasnej deklaracji rządu. Rzecznik rządu przyznał, że część instrumentów w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, znanej teraz jako antyputinowska, zostanie przedłużona. Rząd już pracuje nad odpowiednimi przepisami.

13.05.2022
16:08
Zerowy VAT. Rząd nie ma wyboru, przedłuży tarczę antyinflacyjną
REKLAMA

Bez wątpienia część z tych narzędzi zostanie przedłużona

– powiedział Piotr Müller podczas konferencji prasowej w piątek.
REKLAMA

Jeżeli chodzi o przedłużenie tarczy antyputinowskiej, która była wprowadzona, to w tej chwili trwają ostatnie prace nad tym, w jakim zakresie miałoby się to odbyć, bo oczywiście my te działania pomocowe chcemy kierować tam, gdzie to jest najważniejsze, tak aby środki finansowe – czy mniejsze środki finansowe dla budżetu państwa, a większe tym samym dla obywateli – służyły w tych miejscach, gdzie te pieniądze są najbardziej potrzebne – dodał.

Brzmi to nieco zawile, ale chodzi o to, że rząd zamierza wydłużyć okres obowiązywania takich narzędzi jak niższych stawki VAT czy akcyzy na energię, żywność czy paliwa. Gdy instrumenty te były wprowadzane, miały obowiązywać tylko przez kilka miesięcy, ale już wtedy było mówiło się o tym, że jest mało prawdopodobne, by rząd sich nie przedłużył. W międzyczasie inflacja dostała mocnego przyspieszenia i sprawa stała się wręcz oczywista.

Przypomnijmy, że rząd już w listopadzie ogłosił, że obniżenie VAT-u na energię elektryczną i na gaz będzie głównym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Stawki tego podatku spadną z 23 proc. do 8 proc. w przypadku gazu i aż do 5 proc. w przypadku prądu, ale tylko od stycznia do marca.

REKLAMA

W styczniu premier ogłosił tarczę antyinflacyjną 2.0, która polegała na obniżeniu VAT-u na paliwo z 23 na 8 proc., obniżeniu VAT-u na żywność do 0 proc., obniżeniu VAT-u na prąd i ciepło z 8 do 5 proc. oraz zniesieniu podatku od gazu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA