Stopa bezrobocia z miesiąca na miesiąc minimalnie spada, obniża się też liczba zarejestrowanych w pośredniakach. Znacząco zwiększyła się za to w stosunku do 2020 r. kwota wypłaconych zasiłków.
W lipcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 974,9 tys. bezrobotnych, o 18,5 tys. (-1,9 proc.) mniej niż w czerwcu oraz o 54,6 tys. (-5,3 proc.) mniej niż przed rokiem.
Według wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w drugim kwartale liczba pracujących i wskaźnik zatrudnienia były wyższe niż w poprzednim kwartale, a liczba osób bezrobotnych oraz stopa bezrobocia zmniejszyły się.
Stopa bezrobocia według BAEL obniżyła się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 0,5 p.proc. do 3,5 proc.
W województwach najniższą stopę bezrobocia na poziomie 3,5 proc. ma wielkopolskie, najwyższą 8,9 proc. warmińsko-mazurskie.
W porównaniu do czerwca w trzynastu województwach stopa bezrobocia spadła, najwięcej w warmińsko-mazurskim o 0,3 p.proc. W łódzkim, opolskim oraz wielkopolskim nie zmieniła się.
Rok do roku stopa bezrobocia obniżyła się w czternastu województwach, najbardziej – podobnie jak w porównaniu do czerwca – w warmińsko-mazurskim o 1,3 p.proc. W śląskim nie zmieniła się, a w pomorskim wzrosła o 0,1 p.proc.
Kwota zasiłków wypłaconych bezrobotnym wzrosła w 2021 r. o 38 proc.
W porównaniu z sytuacją sprzed roku wzrósł udział osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, nieposiadających kwalifikacji zawodowych oraz dotychczas niepracujących.
Kwota wypłat z tytułu zasiłków dla bezrobotnych bez składki na ubezpieczenie społeczne wyniosła 145,6 mln zł i była o 3,2 proc. niższa niż miesiącem i o 11,1 proc. wyższa niż rok wcześniej. Od stycznia do lipca 2021 r. bezrobotnym wypłacono 1153,6 mln zł, o 38 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2020 r.