REKLAMA

Koniec boomu na kredyty mieszkaniowe? Jutro kolejna decyzja, która może wystraszyć chętnych

W listopadzie wartość zapytań o indeksy mieszkaniowe wzrosła o 28,1 proc. – podało Biuro Informacji Kredytowej. To wciąż bardzo dużo, ale pojawiają się pierwsze oznaki spowolnienia. Gorączkę panującą na rynku od wielu miesięcy zbiją kolejne podwyżki stóp procentowych. Już w środę kolejna decyzja RPP.

Koniec boomu na kredyty mieszkaniowe? Jutro kolejna decyzja, która może wystraszyć chętnych
REKLAMA

BIK co miesiąc wylicza wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w przeliczeniu na jeden dzień roboczy. Listopadowy odczyt jest nadal wysoki i wynosi 28,1 proc. O kredyt mieszkaniowy wnioskowało w tym czasie w listopadzie 36,08 tys. osób, o 13,8 więcej niż rok wcześniej (31,71 tys.). W porównaniu do października jednak chętnych na hipoteki ubyło o 7,4. Średnia wartość wnioskowanego kredytu w listopadzie wynosiła blisko 338 tys. zł i była wyższa o 12,6 proc. niż rok wcześniej.

REKLAMA

Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, wskazuje, że wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego po raz kolejny odnotowała historyczny rekord.

 class="wp-image-1627096"

Miesiąc do miesiąca spada liczba chętnych na hipoteki

W listopadzie o kredyt mieszkaniowy wystąpiło 4369 osób więcej niż przed rokiem. Prof. Rogowski uważa jednak, że trzeba wziąć pod uwagę, że na mniejszą liczbę składających dokumenty w bankach w ubiegłym roku wpływ mogła mieć druga fala koronawirusa.

Jego zdaniem mimo wciąż dużego optymizmu panującego na rynku kredytów mieszkaniowych od szczytu w marcu mamy comiesięczny spadek liczby wnioskodawców w ujęciu miesięcznym.

Zdaniem prof. Rogowskiego wysoki odczyt indeksu wynika przede wszystkim z wysokiej średniej kwota wnioskowanego kredytu, która w ujęciu miesięcznym rośnie już praktycznie nieprzerwanie z wyjątkiem stycznia 2021 od 17 miesięcy, czyli od czerwca 2020 r.

Podwyżka stóp procentowych osłabi popyt na kredyty

Prof. Waldemar Rogowski przypomina, że w październiku pojawił jeszcze jeden negatywny czynnik, który może wyhamować popyt na kredyty mieszkaniowe – podwyżka stóp procentowych.

Dwie podwyżki stóp procentowych zwiększyły wysokość raty o około 16-18, obniżając jednocześnie zdolność kredytową.

REKLAMA

Przypomnijmy, że jutro kolejna decyzja RPP. Rynek spodziewa się, że stopa referencyjna, główna w ze.stawie NBP, może wzrosnąć o 75-100 p.b

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA